Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Spermlere zarar veren 7 davranış

SAĞLIK

Spermlere zarar veren 7 davranış

-

 

Günlük hayatta görünüşte zararsız olan bazı alışkanlıklarınız spermlerinize zarar verebilir.

Partnerinizi uzun yıllar hamile bırakmamaya çalışırken bir gün gelip de baba olmak istediğinizde bunun sandığınız kadar kolay olmadığını anlamanız şaşırtıcı olabilir. Gerçek şu ki sekiz çiftten biri gebe kalma konusunda sıkıntı yaşıyor. Doğurganlık örgütü Resolve’a göre ise her üç vakadan birinde sorun erkekten kaynaklanıyor. Kansas Üniversitesi Tıp Merkez’inde erkek infertilitesi uzmanı Profesör Ajay Nangia, “Normal sperm sayıları son yıllarda geriledi,” diyor.

Bu azalmanın sebeplerinden bazılarıysa erkeklerin gün içerisinde yaptığı, görünüşte zararsız olan bazı davranışlardan dolayı olabilir. İşte spermlerinize bela olabilecek yedi yaygın alışkanlık:

  1. Geç Yatmak

Netflix’i kapatın ve doğruca yatağınıza gidin: Fertility& Sterility dergisinde yayımlanan öncü bir araştırmaya göre; geceleri altı saatten az uyku çeken erkekler, yedi-sekiz saat uyuyan erkeklere göre partnerlerini hamile bırakma konusunda yüzde 31 daha başarısız.

Araştırmacılar, uyku eksikliği sperm üretimi için gerekli olan testosteron hormonu üretiminizi yavaşlatabileceğini söylüyor.

Ancak gözleri gereğinden fazla kapalı tutmak da çözüm değil. Bir gecede dokuz saatten fazla uyuyan ereklerin verimliliğinin de düşük seviyelerde olduğu belirlendi. Yani çalışmaya göre yedi-sekiz saat gözlerinizi kapatmanız yeterli.

  • Yanlış Kayganlaştırıcıyı Kullanmak

Fertility & Sterility tarafından 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, K-Y gibi popüler ticari kayganlaştırıcılar spermlerinizin hareketliliğine engel olabiliyor veya yumurtayı döllemek üzere yüzen spermlerin yetisini azaltabiliyor. Dr. Nangia: ”Kayganlaştırıcıların koyu yapıları, spermin hareket etmesini zorlaştırıyor olabilir,” diyor ve ekliyor: “Kayganlaştırıcılar hamile kalma amacı güdülmediği zamanlarda cinsel ilişkiler için sorun teşkil etmese de spermleri öldüren bir bariyer gibi davranabilirler.” Ancak siz yine de kayganlaştırıcıları doğum kontrol yöntemi olarak kullanmayın.

Ayrıca Dr. Nangia, kayganlaştırıcıların içerisindeki bir koruyucu olan hidroklorik asidin de spermleri öldürebileceğini ifade ediyor.

Bu tarz kayganlaştırcılar yerine PreSeed gibi verimliliğe olan katkısı ve zararsızlığı bilimsel olarak kanıtlanmış kayganlaştırıcıları tercih edebilirsiniz.

  • Balık Yememek

İhtiyacınız olan kadar balık tüketmek, spermlerinizi kurtarmaya yarayabilir. Harvard Üniversitesi’nin beslenme düzeni ve semen kalitesi üzerine 155 erkekle yaptığı bir araştırmada, özellikle somon ve tonbalığı gibi omega3 bakımından zengin balıklar tüketen erkeklerin tüketmeyenlere göre daha fazla ve daha yüksek kalitede spermlere sahip olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan; domuz pastırması, sosis ve salam gibi işlenmiş etleri çok tüketen erkeklerin az tüketen erkeklere göre az sayıda ve daha düşük kalitede spermlere sahip olduğu da görüldü.

Araştırmacılara göre işlenmiş et testosteron gibi üretici hormonların azalmasına, balıktaki omega3 yağ asitleri ise daha sağlıklı spermlerin oluşmasına yardımcı olabiliyor.

  • Gazlı İçecek Tüketmek

Human Reproduction’da yayımlanan bir çalışmaya göre, günde bir taneden fazla şekerli ve gazlı içecek içen ereklerin spermlerinin hareketliliği, az ya da hiç tüketmeyenlere oranla daha düşük seviyelerde seyrediyor.

Çok fazla şekerli yiyecek ve içecek tüketimi, hücrelerinizin kan hücrelerinden glikoz alamayıp enerji için kullanamadığı durum olan insülin direncine yol açabiliyor. Araştırmacılara göre bu durum, inflamasyona kadar gidip spermlerinizin hareketine engel olabiliyor.

Ayrıca gazlı içecek sevdanızın sizi şişmanlatması da ayrı bir problem. Dr. Nangia’ya göre, fazla yağ vücutta testosteron üretimini azaltırken östrojen üretimini arttırıyor ki bu da spermleriniz için oldukça kötü.

Öte yandan üst bacak ve kasık bölgenizdeki fazla yağ dokusu, testisinizin içindeki sıcaklığında artmasına sebep olabilir. Nangia, bu bölgedeki yüksek sıcaklığın spermleriniz için matah bir şey olmadığını ifade ediyor.

  • Stres Yapmak

Kolombiya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, stres seviyesi yüksek erkeklerin sperm kalitesi, kendini stressiz hisseden erkeklere göre daha düşük. Dr. Nangia, “Fazla stres, üretici hormonlarınızı işlevsiz kılabilir ya da spermleriniz için zararlı proteinlerin üretimine sebep olabilir,” diyor.

Canınızı sıkan şey ne olursa olsun, partnerinizle konuşmak ya da antrenman yapmak gibi stres seviyenizin kontrolden çıkmasına engel olacak bir yol bulmaya çalışın. Dr. Nangia, “Stres düzeyiniz baş edilemez seviyelere çıkıyorsa profesyonel yardım almaktan çekinmeyin” diyor.

  • Akıllı telefonunuzu pantolon cebinde taşımak

İngilizler tarafından yapılan ve 10 farklı çalışmayı içeren bir araştırmaya göre, cep telefonuna maruz kalmak spermlerinizi hareket kabiliyetine zarar vererek yüzen hücre sayısını azaltabiliyor. Telefonlardan yayılan radyasyon sperm DNA’sında bozulmaya neden olabilirken, telefonun ısısı testis torbasının da ısınmasına sebep olarak sperm üretimine zarar verebiliyor.

Akıllı telefonunuz olmadan çağa ayak uyduramayacağınızı ve panik yapacağınızı biliyoruz. Fakat bu konuya dair endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Telefonunuzu her gün, tüm gün pantolonunuzun cebinde taşıyorsanız, maruz kaldığınız radyasyonu azaltmak adına alternatif yollar arayabilir ve telefonunuzu ceketinizin cebinde taşımak gibi çözümler üretebilirsiniz.

  • Alkol Tüketmek

Ara sıra yemeğin yanında içilen bir bardak bira ya da bir kadeh şarap elbette sorun değil fakat araştırmacılar fazla alkol tüketiminin düşük sayıda ve sağlıksız spermlere sebep olabileceğini söylüyor.

Danimarkalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada, haftada 25 ve daha fazla içki içen erkeklerin sperm kalitesinde kayda değer bir düşüş gözlendi. Ayrıca haftada 40 bardak içki içen erkeklerin 1-5 bardak arası içenlere göre yüzde 33 oranla daha az sayıda ve yüzde 51 oranla daha az sağlıklı spermlere sahip olduğu tespit edildi.

Alkolün bir zehir olduğunu belirten Dr. Nangia, “Alkol sadece beyninize değil, aynı zamanda testosteron seviyenizi alçaltarak sperm üretiminize de zarar verir” diyor.

Eğer siz de içki alışkanlığınızın fertiliteniz için sorun olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Profesyonel anlamda destek almak, doğru planı oluşturmanızı sağlayabilir.

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com