Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Spor bırakıldığında kilo alınır mı?

FITNESS

Spor bırakıldığında kilo alınır mı?

-

 

Fitness ile ilgili akla en çok takılan sorulardan biri de, spor yapmayı bırakınca verilen kiloların geri alıp alınmayacağı mevzusu.

Spor bırakıldığında kilo almak

Egzersiz yapmak gün içinde daha fazla kalori harcamanızı sağlar. Basitçe düşünmek gerekirse; aldığınız kaloriler aynı kalırken yaktığınız kaloriler azalırsa, bu durum kilo vermeye engel olabilir.

Eskisi kadar çok egzersiz yapamayıp , eskisi kadar çok yemeye devam eden biri, kilo alma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ancak yediklerinizi biraz azaltarak veya gün içinde size enerji harcatan aktivitelere devam ederek bu durumu engelleyebilirsiniz. Önemli olan temiz beslenmektir. Spor bıraktıktan sonra kilo almak tamamen sizin ellerinizde olan bir şeydir. Sporu bıraktığınız zaman kilo da alabilirsiniz, kilo da verebilirsiniz.

Spor bırakıldığında kilo vermek

Kimileri de kilo vermekten, kas kaybetmekten korkar. Spor yapmayı hayatınızın içine aldıysanız ve buna rağmen bazı engellerle karşılaşıp, spora ara vermek durumunda kaldıysanız; ilk olarak yapacağınız şey beslenmenize dikkat etmek olacaktır.

Kas kaybetmek

Zor kazandığınız kaslarınız sandığınız kadar kolay erimez. Kas kütlenizi ve kuvvetinizi artırmanın temel yolu nükleus adlı çekirdeklerden geçer. Bu çekirdekler protein sentezini ve bunun da ötesinde, daha fazla proteini kasa çevirebilme kabiliyetinizi kontrol eder. Antrenmanın kaslarınızda yarattığı ilk etki büyüme değil, daha fazla çekirdek üretmenizdir ve bu sayede kas dokularınızı artırarak, emekleriniz boşa gitmeden daha büyük kol kaslarına sahip olabilirsiniz. Kaslarınız aslında büyük yapılar olduğu için bir ya da iki çekirdekten daha fazlasına ihtiyacınız var. Spor salonuna yeni başlayan kişiler hızlıca gelişim gösterirken, sizin bekleyişinizin nedeni ise çekirdeklerinizin sizi bekletmesidir.

Yıllarca spor yapıp, bir noktadan sonra kanepeyi squat istasyonuna tercih ettiğinizde, nükleusların öldüğüne ve bir daha ortaya çıkmadıklarına inanılırdı. Yapılan son araştırmalarda, bilim insanları bağ dokuda bulunan ve antrenman yapmayı bırakınca ölen nükleusları incelediler. Yapılan hata ise aynı şeyin kaslar için de geçerli olduğunu varsaymalarıydı. Ancak daha detaylı çalışmalar, biceps ve triceps kaslarınızın öyle hemen gitmeye pek niyetli olmadıklarını gösteriyor.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com