Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

SPOR HAYATINI DEĞİŞTİRSİN

FITNESS

SPOR HAYATINI DEĞİŞTİRSİN

-

 

Emmanuel Escobedo ABD ordusunda çavuş olarak görev yaparken, hayatı altüst oldu. Ancak geri dönüşü onu bir kahraman yapacaktı.

Şimdi “Emmanuel Escobedo da nereden çıktı” dediğinizi duyar gibiyiz. Biraz sabırlı olun, hikâyesini öğrendiğinizde spor yapmanın önünüze çıkan zorlukları aşmakta aslında nasıl da bir çözüm yolu olduğunu göreceksiniz. Irak’ta gerçek bir lider olan Escobedo eve döndükten sonra yaşadığı stresli dönemleri atlatmak için içkiyi abartınca bir alkoliğe dönüştü. Bir gün alkollü araba kullanmaktan tutuklanması ise onu daha da zor duruma düşürecek son noktayı koydu.  Bu Escobedo için olabilecek en kötü şeylerden biriydi. Ordu onu rütbesini düşürmekle tehdit ediyordu, ehliyetine el konulmuştu ve ödemesi gereken birçok ceza vardı. O da ordudan inanması zor bir istekte bulundu: Beni Irak’a geri gönderin. Ne var ki Emmanuel’in komutanı pek oralı olmadı: “Kusura bakma ama burada kalıyorsun ve işler ne yazık ki daha da zorlaşacak.” Escobedo belki biraz daha ısrarcı olsa kendini Irak’ta bulabilirdi. Fakat bu cevap Escobedo’nun fikrini değiştirdi: “Kalmam için bir sebep olduğunu farkettim.”

Hata yapabilirsiniz, ancak yaptığınız hataları düzeltmek her zaman mümkündür. Escobedo’da yaptığı hataları düzeltmeye karar verdi: “Açıkçası, çocuklarımı düşündüm. Onlar beni bir lider, bir çavuş olarak tanıyorlardı.

Okullarına gidip konuşma bile yapmıştım. Onlar için gerçek bir kahramandım ve bunu kaybetmek istemiyordum.” Emmanuel daha sonra da kurtuluş rotasını buldu: Boks turnuvası. Daha önce de bu turnuvalara katılmak istemişti ama alkol onu formundan oldukça uzaklaştırdığı için vazgeçmişti. Bu kezse gerçekten savaşmakta kararlıydı.

Escobedo içkiyi bıraktı, hatta arkadaşlarıyla barda takılmaya bile son verdi. Artık onun evi spor salonu, en yakın arkadaşları da kum torbalarıydı.

Turnuva günü geldiğinde, bir basketbol salonunda üç tane ring kuruldu. Escobedo savaştı ve kazandı, savaştı ve kazandı. Bir hafta sonra önünde çıkılacak tek bir ring kalmıştı ve Emmanuel adını finale kadar yazdırmıştı. Final karşılaşmasını 1.500 askerin önünde oynadı. Eğer dayak yeseydi, bu onu rezil edecekti ama korktuğu başına gelmedi. Final maçını da kazandı.

İçki içtiği günlerde kimse onu pek ciddiye almazdı. Hatta üstlerinden biri, içkiyi bırakacağını söylediğinde ona çok gülmüştü. Tabii turnuvadan sonra bu durum da değişti: “İnsanlar sizi kazanırken görünce, hakkınızdaki fikirleri de değişiyor. Hala beni gören askerler tebrik ediyor. Onlar rol modellerini çok seviyor ve bu adam olmak için hiçbir zaman geç değil.”

Üstleri, Escobedo’nun başkalarına ilham verdiğini fark edince onu fitness testini geçemeyenlerin katıldığı özel bir antrenman programına kaydetti. Bahsedilen test oldukça zordu: Escobedo gibi 30 yaşında bir adamın bu testi geçmesi için 13 dakika 18 saniyelik bir süre içinde 3,2 km koşması, daha sonra da iki dakikada 82 mekik ve 77 şınav çekmesi gerekiyordu.

Fakat bu sıralarda askeri üssü derinden sarsan bir olay Escobedo’nun antrenmanlarını ikinci plana itmesine neden olmuştu. Ne var ki o, bu sırada bile etrafta kendisiyle birlikte antrenman yapan askerleri gördüğünde onların gözünü korkutmayı ihmal etmiyordu: “Normal günlere dönünce, sizden isteklerim devam edecek. Kaytarmak yok.” Gördüğünüz gibi bu hikâyeyi boşuna anlatmamışız değil mi? Spor yapmak pek tabii ki de zorlukların üstesinden gelmek için bir çıkış yolu olabiliyormuş. Siz yeter ki isteyin.

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com