Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

SPORCULAR İÇİN SAÇ EKİMİ SÜRECİ

Saç dökülmesi erkeklerin en büyük kabuslarından. Özellikle kendine ve vücuduna dikkat eden sporcu erkeklerde bu durum psikolojik problemlere bile yol açabiliyor. Dr. Murat Küçüktaş, bu konuda erkeklerin önünde duran seçenekleri anlattı.

Dermatolojik olarak saç dökülmesine yol açan 100’e yakın çeşitli saçlı deri hastalığı bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık görülen ve yaş ilerledikçe kalıcı saç kayıplarına yol açan, ‘erkek tipi saç dökülmesi’ olarak adlandırdığımız
‘androgenetik alopesi’dir. Toplumda yaklaşık olarak her 3 erkekten birini etkilemektedir. Sıklıkla, ergenlik sonrası 20’li yaşlarda vücuttaki androjen seviyesinin artışı ile genetik olarak bu hastalığa yatkın bireylerde saçlarda incelme ve kalıcı kayıplar başlar. Hastalığın genetik temeline yönelik tedavi henüz olmadığından, mevcut tedaviler daha çok saç köklerindeki dihidrotestosteron (bir tür testosteron metaboliti) seviyesini azaltmaya yöneliktir.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde saçlarda kalıcı kayıp geliştiğinde ise tedavide saç nakli devreye giriyor. Saç nakli, bir saç kökünün bir yerden alınıp saçsız bölgeye nakli işlemidir. Bu tedavi açısından şanslı tabir ettiğimiz hastalar
saç köklerinin alındığı donör bölgesindeki saç yoğunluğu fazla olan, o bölgedeki saçlarının kalibrasyonu iyi olan ve görece ekim yapılacak alanı çok geniş olmayan hastalardır.

Hastalarımın en çok sorduğu sorulardan biri “Böyle bir işlem sonrası ne zaman aktif spor hayatıma dönebilirim?” oluyor. Nakil yapılan saç köklerinin tutunması, epitelizasyonun (yara iyileşme süreçlerinden biri) başladığı ilk 72 saatte başlar. Saç nakli sonrası yara iyileşmesi ve kabuklanma dönemi 8-9 gün sürmektedir. Saç naklinden bir hafta sonra hafif antrenmanlara başlanabilir. İkinci haftadan itibaren ise ekim yapılan alana fiziksel darbeden kaçınarak normal bir şekilde spor yapılabilir. Saç nakli sırasında saç kökleri ‘nonandrojenik alan’ diye tabir ettiğimiz ‘hormon bağımsız bölge’den alınır. Bu bölgeden alınan saç köklerinde DHT hormon reseptörü daha az bulunur. Bu yüzden ağır spor sonrası vücudumuzda artan androjen seviyesi nakil yapılan saçları daha az etkiler. Bir diğer konu ise, yüksek ağırlık çalışması yapanlarda, ağırlığı kaldırma sırasındaki kafa içi basıncının ve dolayısıyla derideki küçük kılcal damarlardakibasınç artışının ekilen saç köklerine zarar verip vermediğidir. Kan damarlarındaki basınç artışı, çok küçük periferik kılcallar diye adlandırdığımız kan damarlarında küçük hasara yol açabilir. Bu yüzden saç naklinden 2 hafta sonrasına kadar ağır tempolu ve yüksek ağırlıklı spor önerilmez.

Saç nakli sonrası nasıl bir beslenme şekli önerilir?
Bu soruyu soran hastalarıma tavsiyem, yara iyileşme sürecine katkıda bulunabilecek protein ağırlıklı, C, A ve E vitamini ağırlıklı beslenme şekli uygulamalarıdır. Klinik gözlemime göre, düzenli spor hayatı olan ve iyi bir beslenmeye sahip bireylerde saç nakli sonrası iyileşme daha hızlı olmaktadır. Nakil yapılan saç köklerinin tutunması ve çıkışı da görece olarak daha iyi olmaktadır. Daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için bol sporlu ve bol saçlı günler dilerim.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com