Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

STEROİD KULLANIMIYLA GELEN 7 KORKUNÇ SONUÇ

SAĞLIK

STEROİD KULLANIMIYLA GELEN 7 KORKUNÇ SONUÇ

-

 

Performans artırıcı ilaçların kötü olduğunu biliyorsunuz. Aslında düşündüğünüzden çok daha kötüler. İşte steroid kullanımının zararları, etkileri, hasarları.

 

Düzenli olarak ağırlık çalışıyorsanız, steroid kullanma fikri büyük olasılıkla aklınızdan geçmiştir. Sonuçta bunca zamandır çaba sarf ediyordunuz, neden ödülleri toplamayasınız ki?

Aslına bakılırsa, Endocrine Reviews’da yayımlanan bulgulara göre, steroid kullananların birçoğu hacim kazanmak isteyen sıradan bireyler. Belirli rakam vermek bu noktada zor, fakat tahminlere göre, eğlence amaçlı güç antrenmanı yapan erkeklerin neredeyse yüzde 20’sinin antrenman geçmişlerinin bir noktasında anabolik steroid aldığı görülüyor.

Houston Methodist Hastanesi’nin spor hekimi Dr. Vijay Jotwani, “Antrenman programlarından daha hızlı kas kazanımı elde etme isteğinin, insanların anabolik steroid kullanmayı seçme sebepleri arasında ilk sırayı aldığını görüyorum” diyor. Özellikle de spor salonunda steroid kullanarak hızlı sonuçlar alan diğer kişileri görüyorsanız, bunun cazibesi sizin için oldukça yüksek olabilir.

Ancak popüler olmaları, steroidlerin güvenli olduğu anlamına gelmiyor. İşte, ağırlık çalışan herkesin bilmesi gereken steroidlerin yedi yan etkisi:

1 Akne.

Steroidler iki şekilde cildinizi mahvedebilir. İlk olarak, yağ bezlerinin daha fazla yağ ve kolesterol üretmesine neden olurlar, bu da cildinizi daha yağlı bir hale getirir. Aynı zamanda, bakteri üretimini artırma yönünde cildinizi harekete geçirirler, diye açıklıyor New York Teknoloji Enstitüsü (NYIT) Osteopatik Tıp Fakültesi başkanı Hallie Zwibel. Bu bileşim gözeneklerinizi tıkayarak sivilceye neden olabilir.

Yağ ve bakteri üretimi ve onunla birlikte gelen sivilceler steroid kullanımını bıraktığınızda yok olsa da, ömür boyu sizinle kalacak olan bir hasarla karşılaşabilirsiniz. Dr. Zwibel, steroidlerden kaynaklanan aknenin ileri derecede olabileceğini, bunun da kalıcı iz bırakma riskini yükselttiğini belirtiyor.

2 Yüksek kan basıncı.

Steroidlerdeki hormonlar, vücudunuzun yalnızca birkaç gün içinde sodyum ve sıvı tutmasına neden olur. Bu da damarlarınızda fazladan bir gerilim yaratarak yüksek kan basıncına sebep olabilir.

Araştırmacılar düzenli steroid kullanan kişilerin kan basıncını ölçtüğünde, rakamların steroid almayanlara oranla ortalama 8 ila 10 milimetre cıva (mm Hg) yüksek olduğu gördüler. Bu rakam çok yüksek görünmeyebilir ancak zaman içinde büyük zararlar verme ihtimali var.

Dr. Jotwani, kronik yüksek kan basıncının, kalp kaslarınızın sertleşmesine ve bunun sonucunda kalp hastalıklarına veya kalp yetmezliğine neden olabileceğini söylüyor. Ayrıca, her ne kadar etkileri steroid alımının bırakılmasından sonraki birkaç gün içinde tersine dönse de, kalp kaslarınız daha önceden uzun süre boyunca hasar aldıysa, bu durum diastolik kan basıncınızda (küçük tansiyon) kalıcı bir artışla sonuçlanabilir. Çünkü kalbiniz, kanı vücuda pompalamak için daha fazla çalışmak zorundadır.

3 Artan kalp krizi riski.

Kan basıncınızı yükseltmesine ek olarak, steroidler LDL (kötü) kolesterolünüzü artırıp HDL (iyi) kolesterolünüzü azaltabilir.

Her ikisi de kalp kriziyle sonuçlanabilecek ateroskleroz’a (atardamarlarınızın plaklarla daha dar hale gelmesi) neden olabilir. Dr Zwibel, steroidlerin karaciğerde kolesterolün düzenlenmesinden sorumlu bir enzim olan hepatik trigliserit lipaz üretimiyle oynamasının sonucunda bu durumun gerçekleştiğini açıklıyor.

Uzmanlar, kalp krizi riskinizin yükselmesi için ne kadar süre boyunca steroid almanız gerektiğine dair kesin bir ifadede bulunamıyor. Ancak Circulation dergisinde yayımlanan bulgular, iki yıldan daha uzun süredir düzenli olarak steroid kullanan erkek haltercilerin atardamarlarında geri dönüşü olmayan hasarlar olduğunu gösteriyor.

4 Agresif davranışlar.

Steroidler sizi sadece asabi ve çabuk öfkelenen biri yapmaz. Sizi tam bir öfke haline sokarak normalde yapmayı hayal bile edemeyeceğiniz şeyler yapmanıza neden olabilir. Ayrıca sizi daha kaygılı yapabilirler; daha fazla kişiyi tehdit olarak algılayabilirsiniz ve kendinizi korumak adına saldırganca tepkilerde bulunabilirsiniz. Darthmouth’lu araştırmacıların çıkarımları bunları gösteren nitelikte.

Testosteron akışı merkezi sinir sisteminizi ele geçirir ve iyi hissetmenizi sağlayan bir nörotransmiter olan serotonin üretimini baskı altına alır. Bunun sonucunda, öfkeli veya stresli hissetmeye olan eğiliminiz artar.

5 Meme büyümesi.

Erkek hormonlarının size erkek memeleri vereceği konusunda kuşkularınız olabilir. Ancak emin olun, aylar, hatta haftalar içinde buna neden olabilirler. Dr. Zwibel, bunun vücuttaki belirli enzimlerin testosteronu, meme dokusunun büyümesini destekleyen estradiol’e (östrojenin bir formu) çevirmesinden kaynaklanabileceğini açıklıyor.

Daha kötüsü, steroid kullanmayı bıraksanız dahi sonuçlar kalıcı olacaktır. Dr Zwibel, meme dokunuzun bir kez genişlediğinde, asıl boyutuna asla geri dönemeyeceğini belirtiyor.

6 Kellik.

Steroid almaya başlamanızdan sonra haftalar veya aylar içinde saçlarınızın bir kısmının inceldiğini fark edebilirsiniz. Dr. Jotwani, “Yüksek testosteron seviyeleri, saçkıran veya kelliğe neden olan hormonal bir faktördür” diyor. Anabolik steroidler de testosteron seviyenizi en üste çıkardığından, genellikle saç dökülmesine neden olur.

Aslında testosteron saç dökülmesine neden olma konusunda öyle etkili ki, dökülmüş saçların geri kazanımını sağlayan ilaçlar, gerçekte bu hormonu engelleme prensibiyle çalışıyor, diye de ekliyor Dr. Jotwani. Saçınız bir kez gittiğinde ise steroid kürünüz bitse bile geri gelmiyor.

7 Kısırlık.

Steroidlerden gelen tüm o fazladan testosteron, testislerinizin küçülmesine ve sperm sayınızın yok olmasına neden olabilir. Dr. Jotwani, çok yüksek seviyelerdeki hormonun, testislere sperm üretmesini söyleyen lüteinleştirici hormon ve folikül uyarıcı hormonun üretimini baskılayabileceğini açıklıyor.

National Institute of Drug Abuse’un tahminlerine göre, sperm üretimiyle ilgili problemler, tüm steroid kullanıcılarının yaklaşık olarak yarısını etkiliyor. Dr. Jotwani’ye göre, steroidi bıraktıktan sonra eninde sonunda bu etkiler tersine dönecektir ancak her şeyin normale geri dönmesi aylar ve hatta yıllar alabilir.

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com