Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

STEROİDLER HAKKINDAKİ BÜTÜN GERÇEKLER

FITNESS

STEROİDLER HAKKINDAKİ BÜTÜN GERÇEKLER

-

 

Vücutlarını steroidlerle geliştirenlerin sadece profesyonel sporcular olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Spor salonunda yanı başınızda ağırlık kaldıran devasa adama bir kez daha bakın!

Büyülü İlacın Peşinde

Bilim insanları 100 yıldan fazla süredir büyülü bir ‘süpermen’ ilacı peşinde koşturuyor. 100 yıl kadar önce bir Fransız araştırmacı kendisine köpek ve hamster testislerinden elde ettiği özütü şırınga etmişti. Bu özel harmanda hiçbir aktif hormon olmadığı anlaşılınca bu deneyin sonucu hayal kırıklığı oldu, yine de bu durum başka bilim insanlarını erbezlerinin sırlarını araştırmaktan alıkoymadı.
1930’larda Alman bilim insanları en sonunda orijinal testosteron moleküllerini kimyasal olarak yeniden üretebilecek başarılı bir formül üretmeyi başardı. İlk sonuçlar harikaydı; bu ‘über-hormonlar’, kasları geliştirmiş, dayanıklılığı ve agresifliği artırmıştı. Steroidlerin atası olan bu ilaçların bazılarını 1940’larda Hitler’in askerlerinin ve 1950’lerde Sovyet sporcularının kullandığı bildiriliyor.
Demir Perde rejimlerinin çökmesinden hemen sonra 1960’larda bu ülkelerdeki bazı haltercilerin anabolik steroidler kullandığı ortaya çıktı. Kellik, tüm vücudu saran sivilceler ve cinsel isteğin azalması gibi yan etkiler ortaya çıkmıştı. Daha da kötüsü ruh halinde görülen dalgalanmalar ve korkutucu öfke patlamalarıydı. Ergenlik çağında steroid kullananların gelişimi yavaşlamış, kadın sporcuların göğüsleri düzleşirken, klitorisleri büyümüş ve yüzlerinde tüyler çıkmıştı.
Aslında tek suçlu Demir Perde rejimleri de değil. Dr. Aksu, “Bu konuda dikkatlerin Demir Perde’ye yöneldiği dönemlerde Avrupa ve Amerika’da da yoğun ve örgütlü doping kullanımı olduğunu artık biliyoruz. Son yılların en ‘organize iş’i olan BALCO skandalında sprinter Marion Jones’un da içinde olduğu, çoğunluğu beyzbolcu, Amerikan futbolcusu ve atletlerden oluşan 27 üst düzey sporcunun suçlu bulunduğunu unutmayalım” diyor.

 

Bu maddelerin satışı yeterince denetim altına alınmadığı için kullanımı giderek yayıldı. Dünyanın hiçbir ülkesinde narkotik uzmanları steroidleri yakalamak üzere özel bir eğitimden geçirilmiyor. ABD Yasadışı İlaç Ajansı’nın sözcülerinden Will Glaspy, “Sınırdan geçen yasadışı ilaçları denetlerken steroidler de bizim yetki alanımıza giriyor ama kesinlikle önceliğimizi oluşturmuyor” diyor.
Dr. Aksu da bu konuda tam bir kontrol ve engellemenin mümkün olmadığını düşünüyor: “Maddelerin bir kısmı tıbbi tedavi için de kullanıldığından üretilmemesi ya da piyasadan tam olarak kaldırılması söz konusu olamaz. İnternetten satış ve pazarlama konusundaki, ceza ve yaptırımların da caydırıcı olmayacak kadar küçük olduğunu biliyorum. Bu komik cezayı ödeyip adres değiştirerek yollarına devam ediyorlar.”
İnternetin bu konuda sınırsız bir kaynak sunmasının canlı örneklerinden birisi de Britanya’da steroidleri tanıtan bir internet sitesini yöneten fitness uzmanı Mick Hart… Hart, “Dünyada obezite giderek artıyor, eğer bu insanları antrenman ve biraz ‘katkı’yla zayıflatıp azıcık kaslanmalarını sağlarsak bunun ne zararı olabilir ki?” diye soruyor. Kendisi bu düşüncesini desteklemek için 23 yaşındaki oğlu Chris’in bile steroid kullanmasını desteklemiş. Antrenman ve ilaçların katkısıyla bu toparlak genç adam kısa sürede bir kas yığınına dönmüş.
Hart’ın çıkardığı online steroid dergisi No Bull, özellikle orta yaşlardaki erkekler arasında giderek artan bir şekilde popülerleşiyor. Dergi sadece geçen ay 3 bin yeni abone kazanmış. Hart, “Dünyanın dört bir yanından her gün 200’den fazla e-posta alıyorum. Hepsinde de başlamak için sabırsızlandıklarını yazıyorlar” diyor.

Gerçekçi Olmayan Beklentiler

Türkiye’de de anabolik steroidlerle ilgili bilgilerin bulunduğu pek çok web sitesi ve forum bulunuyor. Bu sitelerden birinde tanıştığımız 35 yaşındaki Tuna, spor salonuna birlikte gittiği arkadaşı 37 yaşındaki Burak’la birlikte ikinci steroid kürüne başlamış. Her ikisi de borsacı olan yakın arkadaşlar 5 yıldan beri birlikte spor yapıyor ve ilk kez iki yıl önce birlikte bir steroid kürüne girmişler. Tuna düzenli antrenman yapmaya başladıktan bir yıl sonra daha fazla gelişemediğini fark ettiğini ve steroidler üzerine araştırma yapmaya başladığını söylüyor. “İçki, sigara kullanmıyorum. Ailemde karaciğer ya da kalp problemi de yok, dolayısıyla steroid kullanmanın getirisinin riskinden fazla olduğunu düşündüm” diyor.
Aynı şey Burak için de geçerli, o da amaçlarının çok fazla irileşmek olmadığını sadece kollarını ve göğüslerini birkaç santim daha büyütmek için aşırıya kaçmadan steroid kullandıklarını söylüyor. “Biz kas manyağı değiliz. İki yıl içinde sadece iki kez sekizer hafta steroid kullandık. Ben 17 yaşımdan beri ağırlık çalışıyorum. Daha önce pek çok besin takviyesi kullandım. Boyum 1.93, 135 kiloya ulaştıktan sonra doğal yollarla daha fazla gelişemeyeceğimi fark ettim ve daha fazla gelişmek için steroid kullanmam gerektiğini fark ettim” diyor.

1.93 boy, 135 kilogramlık kaslı bir vücut ve Burak hâlâ yeterince gelişemediğini düşünüyor. Bunda bir gariplik yok mu?
Dr. Pope’a göre asıl problem de bu. Bazı erkekler kendilerini kaptırdıktan sonra gerçekten hiçbir şekilde tatmin olmuyor. “Bu erkekler hiçbir zaman yeterince iyi göründüklerine ikna olmuyor ve ilişkilerini, kariyerlerini, iç huzurlarını bu mükemmellik takıntısı uğruna feda etmeye başlıyor.”
Bu takıntı öylesine yaygınlaşmış ki, Dr. Pope bunun için yeni bir terim üretmiş: Adonis Sendromu. Ona göre bu sendromu alevlendiren şeylerin başında vücut geliştirmecilerin fotoğrafları geliyor. “Doğal yollarla devasa genişlikte omuzlara ve göğüs kaslarına ulaşılabileceğini söylemek en büyük yalanı oluşturuyor. Pek çok genç erkek spor salonunda ter döküyor ve onlar gibi olmadıklarında nerede yanlış yaptıklarını düşünmeye başlıyor. Bu ‘hiper-erkek’ görünümünün steroidler olmadan kazanılmasının çok zor olduğunu gördüklerinde de bu maddelere yönelmeye başlıyorlar.”

Steroidler o kadar yaygınlaştı ki, Dr. Pope pek çoğumuzun steroidle şişirilmiş bir vücut gördüğümüzde arada farkı algılamadığımızı söylüyor. Enjeksiyonla şişirilmiş pek çok kaslı vücutçu bu noktaya doğal yollarla geldiğini söylüyor. “Öyle erkekler var ki, biraz konuştuğunuzda bir soygun ve hatta taciz olayına karıştıklarını bile itiraf edebilirler ama steroid kullanmış olduklarını asla kabul etmezler” diyor Pope.

Steroid Öfkesi

Trajik olarak çok fazla steroid kullanıcısı bu tür suçlara hatta daha kötülerine bulaşıyor. Steroid uzmanı ve psikiyatrist Dr. Pope, psikiyatrik problemi olmayan huzurlu bazı erkeklerin, birkaç steroid küründen sonra adeta çıldırıp suç işlediği bazı davalarda danışmanlık da yapmış. Dr. Pope kaslı bir vücuda sahip olmak istediği için steroid kullanmaya başlayan 14 yaşında bir gencin hikâyesini anlattı. Steroid kürleri bir süre sonra onu o kadar sinirli yapmış ki, öfke nöbetlerinden birinin sonunda annesi onu muayene ettirmek için acil servise götürmüş. İki yıl sonra 16 yaşındayken 14 yaşındaki kız arkadaşını bıçaklayarak öldürmüş ve cinayet esnasında bir steroid kürü uygulamakta olduğu anlaşılmış.
Yetişkin erkekler arasında steroid istismarı konusunda sistematik bir çalışma olmadığı için ‘steroid öfkesi’ denen olgunun hangi durumda ve yaygınlıkta ortaya çıktığını bilmiyoruz. Öte yandan, Dr. Pope, sentetik testosteron kullanımıyla saldırganlığın artışı arasında bir neden sonuç ilişkisi bulunduğundan emin. “Steroid öfkesinin örnekleriyle o kadar çok karşılaştım ki, bunun sadece bir tesadüf olma ihtimali hiç yok” diyor Dr. Pope. Az sayıdaki laboratuvar çalışmasında steroid kullanıcılarının şiddet içeren davranışlara başvurduğu görülmüş. Ortalama vücut geliştiriciden daha düşük dozda steroid kullanan bir gönüllü, o kadar kontrolden çıkmış ki, başkalarına zarar vermemek için deney boyunca tek başına bir inziva odasına konulmayı talep etmiş.

Dr. Aksu da cinsel isteğin saldırganlık derecesinde artmasına karşın, cinsel işlevlerin tam gerçekleşmemesinin bazı ünlü sporcuları sosyal ilişkilerinde güç duruma düşürdüğüne birçok kez tanık olduğunu belirtiyor.
Tıp biliminin steroid kullanımının uzun vadeli psikolojik risklerini ortaya koyamadığını ya da ruh halindeki değişimlerin nedenini açıklayamadığını kabul ettiğimizi varsayalım. Yine de kol kaslarınız bir iki santim fazla büyüyecek diye, kendinizi kobay faresine çevirmenizin anlamı var mı?
“Benim asıl korkum şu: Nasıl ki sigarayla akciğer kanseri arasındaki açık bağlantının henüz kesinleşmediği 1950’lerde, pek çok kişinin sağlığa zararlarından haberdar olmaksızın sigara içmesi bize garip geliyorsa, ileride bu günlere dönüp baktığımızda steroidler için de aynı şeyleri düşünebiliriz. Gelecekte bir gün pek çok kullanıcı, steroidlerin şimdi öngöremediğimiz uzun dönemli etkileri nedeniyle ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya gelebilir” diyor Dr. Pope.
Siz siz olun kas yapmak için enjektörsüz klasik yöntemden vazgeçmeyin: Sıkı antrenman, sağlıklı beslenme, yeterli uyku ve güvenilir takviyeler…

Steroidin Görünür Etkileri:

Steroid kullanan bir vücutçunun hemen her organında belirli etkiler gözlenir.
CİLT: Bazı vücutçuların ciltlerinde kırmızımtırak bir parlaklık ortaya çıkar. Bunun sebeplerinden biri steroidlerin fazlasıyla su tutması ve kan basıncını yükseltmesidir. Bir yazar steroid kullanan vücutçuları yürüyen ereksiyonlara benzetmişti: “damarlı ve kırmızı.”

SIRT:Üst vücutta akne, steroid kullanan yetişkinlerde çok sık görülen bir yan etkidir.

MEME UÇLARI: Erkeklerde memelerin kadınlardaki gibi büyümesi hastalığı olan jinekomasti steroidlerin en bilinen yan etkileri arasındadır. Steroidlerin yol açtığı meme dokuları ancak ameliyatla alınabilir.

KANATLAR VE BICEPSLER: On haftalık steroid kullanımından sonra kas kütlesi %25 oranında artar, dolayısıyla biceps ve kanatlarda derinin hızlı gerilmesinden kaynaklanan izler çok yaygındır.

DİZLER: Spor hekimleri, steroidlerin tendonlara ve bağ dokularına zarar verdiğine inanıyor. Seksenli yıllarda deney hayvanları üzerinde yapılan laboratuvar araştırmaları, birkaç günlük steroid kullanımının bile tendonları zayıflattığını gösteriyor.

TESTİSLER VE PENİS:Vücuda yapay testosteron enjekte edildikçe testisler testosteron üretimini bırakıyor. Üretim durunca testisler de küçülüyor. Ancak arkadaşları küçülüp büzülse de penis coştukça coşuyor. Yani steroid kullananların vücutları artık daha az sperm üretse de, cinsel arzuları genellikle artıyor. Fakat bazı durumlarda bu artan cinsel isteğe ve bitmek bilmeyen enerjiye iktidarsızlık da eşlik edebiliyor.

 

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com