Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Tek hareketle yağ yakma

FITNESS

Tek hareketle yağ yakma

-

 

Tek hareketle yağ yakmak istiyorsunuz Viper Press yapmayı deneyin ve yağları imha edin.

Karın yağlarından kurtulmak, tişörtünüzün kollarını doldurmak ve bunları yaparken bel ağrılarınızı da geride bırakmak istiyorsanız, VIPER PRESS ile kendinizi biraz zorlayarak istediklerinizi alabilirsiniz.

olarak sizler için daima estetik ile fonksiyonellik arasındaki ince çizgiyi bulmaya çalıştık. Her zaman daha iyi hareket edebilmeyi amaçlasak da, daha iyi gözükmenizi istemediğimizi söylersek bu yalan söylemek olur. Ve bazı günler bizim de sizler gibi antrenman yapabilmek için bir saatten az vaktimiz oluyor. Siz de böyle bir dönemden geçiyorsanız, antrenman programınıza ekleyeceğiniz tek bir hareketle zehir etkisi yaratabilirsiniz.
İsmini engerek yılanından alan hareketin yaratıcısı ve kişisel antrenör Richard Tidmarsh, “Viper press hareketini yaparken kıvrılıyor, geriye yaslanıyor ve ileriye doğru saldırmak için hazırlanıyorsunuz,” diyor. En etkili crunch ve baş üstü itiş elementlerinin bir araya geldiği egzersiz, aynı anda hem kollarınızı hem omuzlarınızı hem de merkez bölgenizi hedef alıyor.

Hareketin içindeki kalça ekstansiyonu ise omurga ve kalça mobilitenizi artırırken, eklemlerinizi yumuşatarak durağan bir hayatın olumsuz etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olabiliyor. Egzersizin size kalçanızı nasıl kullanmanız gerektiğini öğreteceğini ve bu sayede oturarak geçirilen süreye karşı panzehir etkisi yaratacağını söyleyen Tidmarsh, “Ayrıca hem ayna karşısında hem de fonksiyonellik anlamında daha ileri bir seviyeye geçeceksiniz,” diyor.

Hareketi dört hafta boyunca, antrenmanlarınızın başında sekiz tekrardan beş set şeklinde yapın. Böylelikle dinamizminizi artırırken, merkez bölge kaslarınızın ortaya çıkmasının da keyfini sürebilirsiniz. Hareket sayesinde adeta zehir gibi olacaksınız.

01- DİZ ÇÖK

İki adet kettlebell’i köprücük kemiklerinizin hizasında tutarak dizlerinizin üzerine çökün. Dirseklerinizi yüksek tutarak omuzlarınızı harekete dâhil edin.

02- KIVRIL

Ağırlığınızı kalçanız yardımıyla yavaş bir biçimde topuklarınızın üzerine kaydırın. Geriye doğru eğilin. Karın kaslarınızı sıkarak kettlebell’i göğsünüzün üzerinde tutun. Yapmaya çalıştığınız tekrar üzerinde hâkimiyet kurduğunuzdan emin olabilmek için bu pozisyonda bir saniye kadar duraklayın.

03- SALDIR

Kalça kaslarınızı sağlam bir şekilde sıkarak kalçanızı ileriye doğru götürün. Tekrar dizlerinizin üzerine çıkın. Karın kaslarınız üzerindeki kıvrımı ortadan kaldırarak mümkün olduğunca dik durun. Hareket henüz bitmedi fakat bitmek üzere.

04- İŞİ BİTİR

Öne geldikten sonra mevcut ivmenizi akıcı bir şekilde kullanarak kettlebell’leri başınızın yukarısına kaldırın. Ardından ağırlıkları kontrollü bir şekilde alçaltarak bir sonraki tekrarınıza hazırlanın.

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com