Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

TIPTA ROBOTİK DEVİR

Tıbbın geleceği yapay zekâda. Üstelik bu gelecek, tahmin ettiğinizden daha yakın. Bu yazıda okuyacağınız yapay zekâ ile geliştirilmiş 12 farklı ürün veya uygulamanın hayatımıza girmesi an meselesi.

Yapay zekâ araştırmacısı Dr. Greg Corrado, TedMed Conference etkinliğinde sahneye çıktığında tıp profesyonellerine söylediği şu sözlerde gayet samimiydi: “Tanı veya tedavi kararı alırken yapay zekâyla ortak çalışan doktorlar, iyileştirici güçlerinin geçen 100 yıla göre çok daha geliştiğini görecekler.” Google Artificial Intelligence’ın başlıca araştırmacılarından biri ve makine öğrenimi uzmanı Corrado, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bugün medikal alanda çalışmak, enformasyon kasırgasıyla baş etmek demek. Yapay zekâ (ve makine öğrenimi), bu data canavarını terbiye etmek ve bunu doğru ölçümleyerek taleple buluşturmak için elimizdeki en iyi fırsat.”

Kulağa bilim kurgu gibi mi geliyor? Sadece hastaneler değil, araştırmacılar ve tıp okulları da Microsoft, Apple, IBM, Google, Intel ve GE gibi teknoloji firmalarıyla çalışıyor. Şirketler medikal kayıtları sınıflandırmak, tedavileri belirlemek, zehirlenmeleri 12 saat gibi kısa bir sürede teşhis etmek ve hatta kimin bir sonraki doktor randevusunu kaçıracağını öngörebilmek için algoritmalar yaratıyorlar. “Cloud tabanlı”, “derin öğrenme” teknolojisi MR sonuçlarını incelemede de kullanılıyor ki bu sayede dolaşım sağlığı değerlendiriliyor ve kalp rahatsızlıkları en iyi radyoloğun söyleyebileceğinden daha hızlı ve daha kesin şekilde görülebiliyor.

Tıpta yapay zekânın kullanımı henüz emekleme döneminde olsa da, şimdiden uygulanan 12 yapay zekâ temelli teknolojiyle sağlığınız hakkında daha çok bilgiyi daha hızlı ve güvenilir şekilde öğrenmeniz mümkün.  

Sensely

İtiraf edin, her zaman size özel bir hemşireniz olsun istediniz. Belki bir sonraki ameliyatınızdan sonra, Molly adındaki interaktif sanal sağlık asistanı size evinizde refakat edecek. Uygulama üzerindeki avatar semptomları kontrol ediyor, medikal cihazlardaki ve giyilebilir sağlık ekipmanlarındaki verileri alıp işleyebiliyor ve sonraki muayeneler için randevu alabiliyor. Mesaj yazmanıza gerek kalmadan Molly ile konuşuyorsunuz ve tüm bilgileriniz doktorunuzun incelemesi için sağlık dosyanıza otomatik olarak işleniyor.

KİM İÇİN? Takip ve gözlem altında olması gereken ama bunun gereklerinden kaçan insanlar için kurtarıcı.

 

Woebot

Terapiden kaçıyor musunuz? Akıl sağlığınız hakkında konuşmaktan hoşlanmıyor musunuz? Stanford klinik araştırma psikoloğu Dr. Alison Darcy tarafından yaratılan Woebot adlı “sohbet robotu,” gündelik kısa sohbetler, ruh hali çizelgesi, komik videolar ve Facebook Messenger aracılığıyla kelime oyunlarıyla ruh durumunuzu dengelemeyi ve kendiniz hakkında daha çok şey öğrenmenizi hedefliyor. Woebot zamanla tepkilerinizi öğreniyor ve daha spesifik reaksiyonlar vermeye başlıyor. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, kullanıcılar 2 haftalık süre içinde Woebot ile yaptıkları ortalama 12 seansın sonunda depresyon ve anksiyete semptomlarında belirgin bir düşüş deneyimledi.

KİM İÇİN? Terapiye gitmeye gönülsüz olanlar için.

AiCure

Reçeteli ilaçların dozunu fazla ya da eksik almak, iyileşme sürecini baltaladığı gibi yaşam tehlikesi yaratacak sonuçlar da doğurabilir. AiCure, akıllı telefon kamerası ve yapay zekâ kullanarak ilaçlarınızı alıp almadığınızı kontrol ediyor. Klinik testlerle desteklenen bu uygulama, önce yüz tanıma teknolojisiyle hastanın kimliğini, ardından şekline ve rengine göre kullanılan ilacın türünü tespit ediyor ve bir doktora onay mesajı gönderiyor. Ayrıca günlük ilaç hatırlatma servisi de mevcut.

KİM İÇİN? Çok yoğun, çok dalgın ve unutkan insanlar ve yaşlı anne-babasının bakımını uzaktan takip etmek durumunda olanlar için.

 

Semantic Scholar

Eğer yaşamınızı baştan sona değiştirecek bir hastalık teşhisi konduysa, en etkili ve doğru tedavi seçenekleri konusunda bilgilenmeniz gerekir. Google işe yaramaz. Bu yapay zekâya dayanan arama motoru, 40 milyonun üzerinde hakemli (bilimsel) derginin veri tabanını tarıyor ve sizin durumunuzla en ilgili ve en çok alıntı yapılmış olan incelemeyi seçiyor. Ardından ne kadar yararlı ve etkili olabileceğine göre bağlantılar kuruyor. Bu arama motorunun uzun vadeli hedefi, makinenin zekâsını araştırmalar arasındaki noktaları birleştirmek ve gözden kaçırılabilecek tedavileri tanımlamak için kullanmak.

KİM İÇİN? En güncel araştırmalardan elde edilen güvenilir sağlık bilgileri öğrenmek isteyenler için.

ArtAs Robotic Hair Restoration

Mevcut saç ekimi yöntemleri epey zahmetli olabiliyor: Başın saçlı bölgesinden manuel yöntemlerle alınan saç telleri, seyrek saçlı veya saçsız bölgelerine ekiliyor. Yapay zekâ ile çalışan bu robot, cerrahlara ekim için en iyi saçların seçimi ve transferi konusunda asistanlık yapıyor. Bu da daha hızlı iyileşme ve tedavi sonunda daha doğal bir görünüm anlamına geliyor.

KİM İÇİN? Parası olup saçı olmayan erkekler için.

 

Heartflow

Damar içine radyo-opak boya maddesi verilerek anjiyografi çekilmesi yerine, Heartflow yönteminde, doktorlar kalp hastalıklarında bilgisayarlı tomografi, bilgisayarda üretilmiş kan dolaşımı ve derin öğrenme algoritmaları ile kalbin üç boyutlu haritasını çıkarmak gibi girişimsel olmayan yöntemlerle teşhis koyuyorlar. ABD’de hâlihazırda kullanılan bu yapay zekânın, damar tıkanıklığı ve kan dolaşımına dair detaylı analizlerle, girişimsel anjiyografi işlemlerinde yüzde 80 oranında azalma ve toplam sağlık harcamalarında yüzde 25’lik bir tasarruf yarattığı görüldü. Dahası, konvansiyonel koroner anjiyografi yüzde 65 oranında kesinlik sunarken, Heartflow bu sayıyı yüzde 86’ya çıkarıyor. ABD’de bile henüz 40 hastanede kullanılan bu yöntemin hızla dünya çapında yaygınlaşması bekleniyor.

KİM İÇİN? Kapsamlı bir kalp hastalığı teşhisine ihtiyaç duyan kişiler için.

Butterfly iQ

Doktorlar, ultrason cihazına ve sonuçlarına ulaşmaları zaman aldığından, sıklıkla teşhis koymayı ertelerler. Örneğin, böbrek taşı şikâyetiyle doktora başvurduysanız bekleme süreci size işkence gibi gelebilir. Pantolon cebine sığabilecek boyuttaki ultrason tarama cihazı Butterfly iQ, iPhone’a bağlanabiliyor ve yapay zekâ, doktorun sonuca hemen ulaşmasını sağlıyor. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi, yapay zekâyla çalışan cihazın 13 farklı tarama yapabildiğini onayladı. Hastaların kullanmasına izin verilmiyor ancak bu yıl içinde acil servislerde kullanılmaya başlanacak.

KİM İÇİN? Ultrason ve istatistiğe ihtiyaç duyan herhangi bir sağlık hizmetleri uzmanı için.

 

Watson for Oncology

Kanser vakalarıyla uğraşan doktorların bir tedavi planı geliştirmeleri bazen haftalar alabiliyor. IBM’in ürettiği Watson for Oncology, Memorial Sloan Kettering Cancer Center uzmanlarının desteğinin yanı sıra 300 tıp dergisini, 200 çalışma kitabını ve yaklaşık 15 milyon araştırma sayfasını tarayarak, hastanın semptomları, genetik yapısı ve aile geçmişini de hesaba katarak kişiye özel bir tedavi planı çıkarıyor. Üstelik bunu sadece dakikalar içinde yapıyor.

KİM İÇİN? Gerçek bir duyarlılık ile yapay zekâ özelliklerinden aynı anda faydalanmak isteyen kanser hastaları için.

Continue Reading
Advertisement

anaslide

Karpuzun Daha Önce Duymadığınız Faydaları

-

Lezzetli ve ferahlatıcı etkisinin yanı sıra sağlık açısından da önemli faydalar sağlayan karpuzun yaz sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Yüzde 92’si sudan oluşan bu leziz meyve, içerdiği yüksek su oranı,vitamin ve mineraller ile kanserden cildi gençleştirmeye, saçları beslemesinden kilo vermeye dek çok sayıda fayda sağlıyor. Üstelik çekirdeği de faydalı! Ancak şeker oranı yüksek olduğundan dolayı dikkatli tüketmende fayda var.  2 dilim (280 gram) karpuz 80 kalori olup; 20 gr şeker, 270 mg potasyum, 17 gr A vitamini, 21 gr C vitamini, 4 gr demir, 1 gr lif içeriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek hastaları mutlaka doktoruna danışmalarını; insülin direnci, hipoglisemi, diyabet hastası olan kişilerin de karpuz tüketirken porsiyon kontrolüne çok dikkat etmelerini ve 2 dilimi (280 gr) aşmamaları gerektiğini belirken, diyabet hastalarının kan şekeri dengesini sağlamak adına karpuzu peynir ile tüketmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Karpuzla gelen faydaları öğrenmeye hazır mısınız?

Ödemi azaltıyor

Karpuz, su oranı çok yüksek bir meyve olduğundan diüretik özelliği bulunuyor yani sık sık idrara çıkarıyor. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için yaz aylarında ilaç gibi bir besin. Suyun yanı sıra lif içeriği sayesinde de kabızlığı önlemeye yardımcı olan karpuz, sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği destekliyor.

Kan basıncını dengeliyor

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı, kan basıncını yani tansiyonu düşürüyor. Potasyum ‘vazodilatatör’ olarak kabul ediliyor yani kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği serbest bırakıp, böylece kan akışını uyarıyor. Kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltıyor. Karpuzda bulunan karotenoidler arter duvarlarının ve damarlarının sertleşmesini de önleyerek kan basıncı, kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı risklerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Saç ve cilt sağlığını koruyor

Karpuz içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde saçlarımız ve cildimiz için de mükemmel bir besin. Yüksek su oranı ve saçları nemlendiren sebum üretiminde gerekli A vitamini içeriği sayesinde cildi daha canlı ve güzel gösteriyor. C vitamini de cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı oluyor; cilt hücrelerini oluşturmasının yanında hücreleri onarıyor.

 Kansere karşı savaşıyor

Kırmızı renginden de anlaşıldığı gibi karpuz antioksidanlardan zengin bir meyve. İçerdiği likopen isimli antioksidan kanser hücrelerini bloke ediyor ve vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yine içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor.

Kalp sağlığını koruyor

Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da koruyor. Her gün 1 avuç karpuz çekirdeği yeterli olacaktır. Çiğnemek veya doğrudan yutmak fark etmeyecektir. Çiğ olarak tadını sevmeyenler fırında kavurarak da tüketebilir.

Uykuyu düzenliyor

Karpuz, yüksek magnezyum içeriği ile kaliteli uyumaya yardımcı oluyor. Uyku bozukluklarını ve uykusuzluk oluşumunu azaltıyor.

Hafızayı güçlendiriyor

Hücre zarlarının yapısının korunmasında, sinir iletiminin sağlanmasında görev alan yağ asitlerinden zengin karpuz çekirdeği, bu etkileri sayesinde öğrenmeyi kolaylaştırarak, hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca yağ emilimine yardımcı oluyor, kronik inflamasyonu azaltıyor.

Kasları rahatlatıyor

Spordan hemen sonra karpuz ve karpuz suyu tüketilmesi kas ağrısını azaltmaya yardımcı oluyor, kasları güçlendiriyor, egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırıyor. Hızlı kas toparlanması için spordan hemen sonra 1 bardak karpuz suyu içilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanından karpuzlu 3 lezzetli tarif

KARPUZ SMOTHIE (200 kalori)

2 dilim karpuz

5 adet çilek

1 limonun suyu

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Karpuz doğranıp çileklerle beraber 1-2 saat buzlukta bekletilir. Buzluktan çıkarılan karpuz ve çilekler, limon suyu ve bal ile beraber blender’dan geçirilir, bardaklara paylaştırılarak, dilersen üzerine taze nane yapraklarıyla servis edebilirsin.

 

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

 

KARPUZ PİZZA (150 kalori /1 dilim)

4 pizza dilimi şeklinde kesilmiş karpuz

4 kaşık lor peyniri

4-5 dal nane

Yapılışı: Pizza dilimi şeklinde olan karpuzları tabağa yerleştir. Üzerine lor peynirlerini ekle. Nane yapraklarıyla süsleyerek servis yapabilirsin.

KARPUZLU SALATA (180 kalori)

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Herkesin merak ettiği soru: Karpuz kilo aldırır mı

Yaz mevsimiyle birlikte tüketim miktarı tavan yapan bu lezzetli meyve, kilo alma konusunda birçok kişiyi kaygılandırsa da en iyi dostlarımızdan biri

Bir dilim soğuk karpuz birçoğumuzu çocukluk günlerine geri götürse de, birçok kişi bu meyvenin tatlı olması nedeniyle beslenme programlarını sabote ettiğini düşünüyor. Öyleyse karpuzseverlere güzel bir haber verelim: karpuz yemek, yağlanma riskinizi artırmadan tatlı bir şeyler yemenin en iyi yollarından biridir. Tabii kontrollü bir biçimde tüketirseniz.

Karpuz Besin Değeri

Yüzde 92’si sudan oluşan karpuz, buna karşın oldukça besleyicidir. Karpuzu her ısırdığınızda ciddi oranda A, B6 ve C vitamini alırsınız. Karpuzda ayrıca bol miktarda likopen, antioksidan ve amino asit bulunur. Karpuzda ayrıca mütevazı miktarda potasyum da bulunur.

150 gram karpuzdaki kalori miktarı ise yalnızca 46’dır. 1 kilo almak için 7700 kalori tüketmeniz gerektiği düşünülürse, karpuz yiyerek kilo almak çok da kolay değildir. Zira 150 gram karpuzda 1 gramdan az yağ vardır ve karpuz düşük yağ tüketilen diyetler için idealdir.

Karpuzdaki amino asitler

Karpuz gibi antioksidan ve amino asit oranı yüksek yiyeceklerin vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağladığını söyleyen Academy of Nutrition and Dietetics’in beslenme uzmanı Angela Lemond, “Antioksidanlar vücuttaki hasarı azaltır ve kanseri önler. Proteinleri oluştan amino asitler ise vücutta önemli görevler üstlenir” diyor.

Karpuzun içinde bulunan likopenin kalp ve kemik sağlığı için oldukça önemli olduğunu söyleyen Texas Üniversitesi Fitness Enstitüsü’nde beslenme uzmanı olarak görev yapan Victoria Jarzabkowski, “Likopen ayrıca prostat kanserini önler ve inflamasyonları engelleyen etkili bir antioksidandır” diyor.

Karpuzun içerisinde bol miktarda bulunan bir başka bileşen ise kilo vermenize yardımcı olabilir. Karpuzda yoğun miktarda bulunan sitrülin adlı bileşen, vücudun içerisinde arjinin adlı temel amino asitlerden birine dönüşür. Amino Acids dergisinde 2015 yılında yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, farelerin vücudunda artan arjinin seviyesinin yağ depolarındaki yağı azalttığı ve kas gelişimini artırdığı ortaya çıktı. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar hala devam etse de, kandaki arjinin miktarının artışının kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

BONUS: KARPUZ YEMEK MUTLULUĞU ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalar karpuz yemek ve mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

Karpuzla mutluluk arasında bir ilişki olmalı. Biz söylemiyoruz, bilimsel araştırmalar öyle diyor: Amerikan Journal Of Public Health dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, her yemeğine meyve (ya da sebze) ekleyenlerin mutluluk katsayısı artıyor. Mutsuz hissettiğin anlarda, kıpkırmızı bir dilim karpuz atıştırmak size iyi gelebilir. Kendisi bolca vitamin ve kalp dostu likopen ile dolu. Üstelik yüzde 90’ından fazlası su! Susuzluğunuzu gidermek, sağlık ve mutluluk kazanmak için dolabınızda ona yer açın. Ancak dikkat edin: Şeker oranı da yüksek bir meyve olduğundan, aşırıya kaçmak kilo kontrolünde sorun yaratabilir.

Devamı

anaslide

Gülle gibi bicepsler!

-

Gülle gibi bicepslere sahip olmak için bu programı uygulayın.

ISINMA

Kol egzersizlerinizi en verimli hâle getirmek ve sakatlıkları önlemek için omuzlarınızın öne düşmesine izin vermeyin. Prone cobra hareketi omuzlarınızı ve sırtınızdaki stabilizatör kasları güçlendirecektir.

1 Prone cobra

Bacaklarınız düz, kollarınız iki yanda ve avuçlarınız aşağı bakacak şekilde yere yüzüstü uzanın. Kalçanızı yere doğru çekin. Kalça kaslarınızı sıkıştırın, bacaklarınızı yerden kaldırın. Aynı anda nefes alın ve sırtınızın üst kısmındaki kasları sıkın, göğsünüzü, başınızı ve kollarınızı yerden kaldırın. Bunu yaparken başparmaklarınızı tavana doğru kaldırın. Bu pozisyonda 4 saniye kalın ve ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrardır. 10 tekrardan 2 set yapın.

KUVVET

Kas inşa eden bu istasyon çalışmasını 3 tur yapın. Tur aralarında 1 dk dinlenin. Orta ağırlıkta dambıllarla başlayın; ilk iki turda 12, son turda 10 tekrar yapmaya çalışın. Hareketleri kusursuz bir formda tamamlamaya odaklanın.

2 Tall kneeling hold curl

Dizlerinizin üzerine çökün, bacağınızın üst kısmı yere dik bir pozisyonda olsun. Dambılları alttan tutuş ile kavrayın. Ön kollarınız yere paralel bir pozisyona gelene dek ağırlıkla curl hareketini yapın. Bu başlangıç pozisyonunuz. Sol kolunuzu oynatmadan sağ kolunuzu yan tarafınıza doğru indirin. Tam bir curl hareketi tamamlayın. Kolunuzu başlangıç konumuna geri indirin. Sol kolunuzla hareketi tekrarlayın. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

3 Floor JM press

Dambılları göğsünüzün üzerinde tutarak, kollarınız düz ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde sırtüstü uzanın. Dambıllar doğrudan omzunuzun üzerinde ve dirseklerinizin ucu kaburganızın yanında olana dek dirseklerinizi bükün. Duraklayın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

4 Wall curl

10 kilogramlık 2 dambılı alttan tutuş ile kavrayarak, sırtınız duvara dayalı bir şekilde ayakta durun. Sırtınızı ve kollarınızın üst kısmını duvara dayalı tutarak dambılları göğsünüze doğru kaldırın. Curl hareketinin sonunda biceps kaslarınızı sıkın, ardından dambılları indirin. Bu 1 tekrardır, 10 tekrar yapın.

 

5 Close-grip pushup hold

Şınav pozisyonu alın, elleriniz doğrudan omuzlarınızın altında dursun. Dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun ve göğsünüz yerden sadece 5 cm kadar yukarıda kalana dek gövdenizi indirin. Bu pozisyonda 4 saniye duraklayın, ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrar demektir. Süre dolmadan veya formunuz bozulana dek egzersizi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.

 

Devamı

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com