Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Tırmanış sporuyla ilgili her şey

SPOR

Tırmanış sporuyla ilgili her şey

-

 

Yüksekliklere doğru hızlı bir şekilde tırmanmak kulağa çekici geliyor mu? Belki de yeni tutkunuz tırmanış sporudur. Bazı şeyleri denemeden bilemezsiniz.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

En azından öyle olduğumu düşünüyorum. Haftada beş kez CrossFit yapıyorum. Tek seferde 20 pull-up çekebiliyor ve vücut ağırlığımın iki katıyla birkaç tekrar deadlift yapabiliyorum. Bu yılın başında Great North Run etkinliğindeki yarı maratonu 1 saat 43 dakikada tamamladığım için kardiyovasküler fitness seviyemin de iyi düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Fakat İskoçya’nın başkentinin kırsal kesiminde, eski bir taş ocağının olduğu yere inşa edilen Avrupa’nın en büyük tırmanma tesisi Edinburgh International Climbing Arena’daki (EICA) bir duvarın önüne geldiğimde, tüm gösterişimi kaybetmiştim.

Birazdan yapacaklarımı daha önce hiç yapmadığımı biliyordum. Britanya şampiyonalarına ve dünya kupalarına ev sahipliği yapan bu tesis, birazdan bir Men’s Health editörünün sınavına tanıklık edecekti.

Yapmam gereken şey, 15 metreyi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tırmanmaktı. Duvarın en altındaki kırmızı düğmeye basarak tırmanmaya başlayacaktım ve dijital bir kronometre benim zamanımı tutacaktı.

EICA, duvarımda kalabilmem için beni İskoçya’nın en iyi tırmanışçılarından biri olan Robbie Phillips’in yetenekli ve bir o kadar da tebeşirli ellerine bırakmıştı. Phillips, Instagram hesabında kendi tırmanış stilini “saf, katkısız ve saçma olmayan” şeklinde tanımlıyor. Kendisi Madagaskar’daki bir hafta süren 800 metrelik sarp kayalık tırmanışından henüz dönmüştü ve VÜCUT100 metreden düşüp ayağını kıran arkadaşından bahsettiğinde gevşeyememiştim. Phillips’in tehlikenin adamı olduğu aşikârdı ve ben her ne kadar tehlikeden uzak kalmaya çalışsam da oldukça ilginç günler beni bekliyordu.

Tırmanış sporu nedir?

Tırmanmayla ilgili ilk ve tek deneyimim, Gladiators dizisindeki Hunter ve Wolf’un maceralarını izlemekti. Karşımdaki duvar da o zamanlarda gördüklerime benziyordu. Tek farkı ise tayt giymiş kaslı bir adamın beni aşağıya doğru çekmesiydi. Phillips nasıl başa çıkacağımı görmek için ilk tırmanışımda bana sıfır puan vermeyi seçti. Süreyi başlatmak için hızlı bir şekilde, duvarın altındaki zile bastım. Tırmanış düşündüğümden çok daha zordu ve hantallığımı saklayamıyordum. Bir şekilde tepeye çıkabildiğimde ise elde ettiğim süre utanç verici bir biçimde 36 saniyeydi. Tekrar zemine indiğimde mesafe rekoru olan 4,9 saniyenin yedi katı kadar bir sürede tamamladığımı fark ettim. Tırmanış üzerine aldığım üç günlük hızlandırılmış kursun ardından, Phillips beni süremi yarıya indirmem hususunda zorlamaya başlamıştı.

hillips bana tüm yükü kollarıma verdiğim için gereğinden fazla enerji harcadığımı söyledi. Ön kollarım ve biceps’lerim kan toplayarak acı verdiği için aslında bunun farkındaydım. Güç ihtiyacımı bacaklarım vesilesiyle karşılamam gerektiğini anlatan Phillips, “Tek seferde pull-up egzersizinden ne kadar fazla air squat yapabiliyorsun?” diye sordu. Çok daha fazlasını yapabildiğimi söylediğimde Phillips’in dediği yere gelmiştim. Phillips bir kez daha tırmanmamı istese de kollarım çoktan tükenmişti. Hatta o gece suşi yiyebilmek için çubukları bile kullanamamıştım. Son günüme kadar hız duvarına çıkamayacağımı biliyordum. Bu yüzden Phillips tekniğimi geliştirebilmek adına diğer duvarları kullanabileceğimizi söyledi.

Tırmanmak temelden başlar

Ertesi sabah Phillips’le birlikte EICA’nın etrafını kule gibi saran devasa duvarlara gittik. Phillips, “Sagital düzlemde (basit bir şekilde esneme ve uzanma) hareket etmeye alıştığını biliyorum. Bunu yapmak spor salonunda iş görse de duvara tırmanırken daha yaratıcı olman gerekiyor,” dedi. Duvar boyunca engelleri aşmak, kaymayı ve titremeyi engellemek için vücudumu nasıl kullanmam gerektiğini öğrenmiştim. Bunu öğrenmemi sağlayan şey de hareketlerimi üst vücuduma güvenerek yapmak yerine alt vücudumla yapmaya başlamamdı. Her tırmanışta, tırmanışın ne yukarı çekme kabiliyeti ne de kardiyovasküler kondisyonla ilgili olduğu açıkça anlaşılır. İrtifa kazanmamın ne pull-up yeteneğim ne de kardiyovasküler fitness seviyem ile ilgisi olduğunu anlıyordum. Tırmanmanın tekniğinizi hayata geçirebilme, problem çözebilme, sezgisel hareket edebilme ve fonksiyonel anlamda fit olma kombinasyonlarından meydana geldiğini ifade eden Phillips, “Dünyadaki bütün kuvveti toplasanız bile hızlı bir tırmanış yapamayabilirsiniz,” diyor.

Bir sonraki tırmanışım da bunu kanıtlar nitelikteydi. Phillips benden hız duvarında iyi iş gören ve “sıvanma” (smearing) olarak bilinen tekniği geliştirmemi istedi. Ayağınızı koyacağınız belirgin bir boşluk olmadığında kullanacağınız bu teknikte, düz duvara ayaklarınızın tabanıyla baskı uygularsınız. Böylelikle vücudunuzu yanda tutabilir ve ayaklarınızla itiş yaparken ellerinizle çekiş yaparak karşı baskı oluşturabilir (laybacking tekniği), çatlakların üzerinden bu yöntemle geçebilirsiniz. Yolu yarıladıktan sonra, ismi barn-dooring olarak da bilinen sarp kayalarla karşılaştım. Bir sonraki adımda ne yapacağımı bilmediğim için donakaldım. Phillips aşağıdan ağırlığın bindiği ayağın asla kaymayacağını haykırarak sıvanma tekniğini kullanabileceğimi hatırlattı. Yavaş hareketlerle sıvanmaya başladım. Tepeye ulaştığımda ise pes etmediğim için kendimle gurur duydum. Ayrıca, cesaretin de tırmanışın önemli bir parçası olduğunu gördüm.

Tırmanız nasıl hızlandırılır?

Son günümde Phillips’in talimatları olmadan, içgüdüsel bir biçimde hareket etmeye başladım. Duvarda ikinci ve son kez hız denemesi yapmaya hazırlanırken, Phillips’in beni hızlandıracak yönlendirmeleriyle benzer yükseklikteki bir başka duvarda üç hızlı tırmanış yaptım. Phillips hızlanmanın yolunun bunu bir dizi şeklinde düşünerek üç, dört hamle sonrasını hesaplamak ve bunu akılda tutmak olduğunu bana hatırlattı.

Tırmanırken özverili olmak gerektiğini söyleyen Phillips, “İşini gönülsüz bir biçimde yaparsan, tırmanışın da hızlı olmaz,” diyor. Rekabetçi yapımın getirisi olarak sırasıyla 31, 26 ve 24 saniyelik dereceler elde ettim. Hızlı gitme sevdamdan dolayı kollarım ağrımaya, ellerimde oluşan nasırlar büyümeye başladı. Hız duvarının başına geçip tırmanmak için hiç olmadığım kadar hazır hissediyordum.

Duvarın karşısına geldiğimde kendime güvendiğimi hissettim. Phillips’in bana söylediği her şeyi yaparak iyi bir hazırlık süreci geçirmiştim. İlk tırmanışımda her ne kadar temkinli davransam da, ikinci tırmanışımda elde ettiğim 19 saniyelik derece, ilk tırmanışımdaki sürem olan 36 saniyeye göre oldukça belirgin bir gelişimi ifade ediyordu. Birinci gündeki halimin aksine ilk denememde oluşan kas acılarımı köreltecek zihinsel kuvvete sahip olduğumu fark ettim.

İkinci denememde akışımın üzerine odaklandım ve derecemi iki saniye daha geliştirdim. Üçüncü denememde daha hızlı hareket ettim. Bacaklarımın gücünü ve sıvanma tekniğini kullandım. Sanki duvarı eskisinden çok daha az tutuyordum. Hızlıca tepeye tırmanarak düğmeye bastığımda kronometre 12.04’ü gösteriyordu. Mesafe rekoru olan 4,9 saniyeyle aramda hala büyük bir fark olsa da, benim ve Phillips’in ilk başta belirlediği hedefi geçmiştim. Sürem beni heyecanlandırmıştı. Ancak en mutlu olduğum şey, fitness seviyemi box jump’lardan ve burpee’lerden başka bir alanda da kullanabildiğimi keşfetmemdi.

Bunu maraton koşmak ya da karma dövüş sanatları yapılan bir salona üye olmak olarak da ele alabilirsiniz fakat tırmanmak bana şunu öğretti: Gelişim görmek için biraz cesaret gösterirseniz, sınır tanımayacağınızı göreceksiniz.

Daha yükseğe nasıl tırmanılır diye merak edenler, web sitemiz sizinle ilgili içeriklerle dolu.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com