Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Vücut geliştirmede hatalar

FITNESS

Vücut geliştirmede hatalar

-

 

Biceps, triceps ve kalf kasları inatçılığıyla bilinir. Ama doğru bildiğiniz yanlışları yapmaktan vazgeçerseniz, önünde sonunda hizaya geleceklerdir.

YAZI: YASİN BÖTÖY

Ne yaparsak yapalım verim alamadığımızı düşündüğümüz bazı kas grupları vardır. Düzenli olarak çalışılsa da, özellikle bazı kas gruplarını belli bir noktadan sonra geliştirmek hepimiz için sorun olmaya başlar. Biceps, triceps ve kalf kasları, bu örneğe harfiyen uyan kaslardır. Sizin de bu kaslarla ilgili probleminiz varsa, birkaç ufak değişiklikle kaslarınızın istediğiniz ebatlara gelmesini sağlayabilirsiniz. Belki de suç kaslarınızda değildir.

HATA 1

Yetersiz beslenme

Eğer hedefiniz daha büyük kaslarsa, bunu sağlayacak yeterli besinleri tüketiyor olmak zorundasınız. Şimdi küçük bir hesap yapalım: Boyunuzun uzunluğunu santimetre bazında ölçün ve bu sayıdan 100 çıkartın. Çıkan sonuç vücut ağırlığınızın olması gereken en düşük kilogramı gösterecektir ve bu çözümlemeyle birlikte hedefleriniz de ortaya çıkacaktır. Size düşen, daha fazla kalori almak ve buna göre hareket etmek.

HATA 2

Bacak gününü atlamak

Vücudumuzun en büyük kas gruplarını oluşturan bacak kaslarımız, diğer kas gruplarının gelişme sürecine ciddi anlamda katkı sağlar. Büyük kas gruplarını çalıştırmak vücudunuzun daha fazla testosteron salgılamasını sağlar, bu da sadece bacak kaslarınızın değil, tüm kaslarınızın gelişimine önayak olur.

HATA 3

Her gün antrenman yapmak

Kollarınızı hızlı bir şekilde büyütmek istemeniz ve sabırsız olmanız anlaşılabilir bir şey. Fakat konu kas büyümesiyse, “ne kadar çok o kadar iyi” kuralı geçerli değildir. Biceps kasları için de durum farklı değil. Biceps antrenmanınızı yaptıktan sonra kas grubunuzda oluşan mikro yırtıkların toparlanmasına izin vermeden tekrar antrenman yapmak, tam anlamıyla kaş yaparken göz çıkarmaktır. Antrenmanlarınızı tamamladığınızda kol kaslarınız güç ve dayanıklılığını yitirir. Daha dayanıklı ve daha güçlü olabilmeleri içinse 36-48 saat kadar dinlenmeleri gerekiyor. Dinlenme süreci içinde antrenman yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak, farklı kas gruplarına odaklanmalısınız. Göğüs, omuz ya da kol çalıştırdığınız antrenman gününden hemen sonra bacak ya da karın kaslarınıza odaklanacağınız bir antrenman, sürekliliğinizi devam ettirmenize yardımcı olacaktır.

HATA 4

Aynı antrenmanları yapmak

Şimdi yalnızca kol kaslarınıza değil, genel anlamda işinize yarayacak bir şey yapma vakti. Hareket takıntılarınızdan kurtulun ve yenilikçi olmaya özen gösterin. Zira izole hareketler kadar weighted dips, close-grip bench press, barbell overhead press, chinup ve biceps curl with resistance band gibi bileşik hareketleri yapmak hayallerinizdeki kollara giden yolda iş birlikçiniz olacaktır.

HATA 5

Triceps kaslarını ihmal etmek

Genel olarak takip ettiğim ve gözlemlediğim hataların başında, kol büyütmek için ilk hedefin biceps kasları olduğu yanlışı geliyor. Biceps kaslarınızın genişletilmesi yolunda triceps kaslarınızı hiçe sayamazsınız. Triceps kası üst kolunuzun üçte ikisini oluşturur. Bu nedenle, triceps çalışmalarınızı antrenmanlarınızın önemli bir parçası hâline getirmelisiniz.

HATA 6 

Düşük ağırlıklarla çalışmak

Altı ila sekiz tekrardan üç set şeklinde yapılan kol egzersizleri gelişiminize sandığınız kadar katkı sağlamaz. Vaktinizin ve eforunuzun değerli olduğunu unutmayın. Direnç bantları ile yorulana kadar çalışarak ve tekrar sayınızı 40’ın üzerine çıkararak kolunuzun barındırdığı tüm kas liflerini zorlayabilirsiniz. Bunun yanında drop setler ile performans ve gücünüzü artırabilir, sağlam bir pump etkisi yaratabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com