Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Vücutta bir günde neler olur?

FITNESS

Vücutta bir günde neler olur?

-

 

İnsan vücudunda 24 saat boyunca neler olur hiç merak ettiniz mi? İşte gerçekler!

06.00: Organizmanın uyandığı ve metabolizmanızın harekete geçtiği, enerji açığa çıkardığı zaman dilimi.

07.00: Vücut zayıf bir safhada olduğu için bu saatte ağır bir spor yapılması önerilmez. Güzel bir kahvaltı için uygun bir zamandır.

08.00: Sigara içenler için ilk sigaradan uzak durulması gereken zamandır. Sigara, bu saatte damarları daha fazla daraltır.

09.00:   İnsan vücudunun en güçlü olduğu aralıktır. Röntgen çekinmek veya iğne yaptırmak için ideal bir zamandır.

10.00: İnsan vücudunun en yüksek ısısına ulaştığı ve verimliliğin maksimum seviyeye ulaştığı saattir. Belleğiniz bu saatlerde çok iyi çalışır.

11.00: Vücut bu saatte de formundadır. Hafıza gerektiren işler için ideal bir saattir.

12.00: Dikkatinizin azaldığı, uykunuzun geldiği bir zamandır.

13.00: Bu saat diliminde, vücudun verimliliği %20 oranında düşer.

14.00: Tansiyon ve hormon düzeyi düşer. Bitkinlik ve yorgunluk hissedilir. Bu saatte acı daha az hissedildiğinden, ameliyat veya dişçi randevusu bu zamana alınabilir.

15.00: Vücudun tekrardan forma girmeye başladığı, enerjik hissettiği saattir.

16.00: Tansiyon, kan dolaşımı ve form düzeyiniz oldukça iyi bir duruma çıkar. Spor yapmak için uygun bir saattir.

17.00: Organ faaliyetleri ve midenin asit oranı üst düzeydedir. Bu saatlerde mide problemleri yaşayabilirsiniz.

18.00: Akşam yemeği için en uygun saattir. Karaciğerin alkole karşı en dayanıklı olduğu zamanlar bu saatte gerçekleşir. Alkol almak isteyenlerin tercih edebileceği bir saattir.

19.00: Tansiyon ve nabzın tembelleştiği bir zamandır.

20.00: Karaciğerdeki yağ oranı düşer ve kalbe daha fazla kan pompalanmaya başlar. Alerjisi olan kişiler ilaçlarını bu saatte alabilir. 

21.00: Sindirim organları, işlerini bu saatten itibaren bırakır. Bu saatten sonra ne yerseniz sabah hazmedersiniz.

22.00: Sigara içenler için son saattir diyebiliriz. Bu saatten sonra vücut nikotini çok zor atabilir.

23.00: Vücudun stres hormonu salgılamayı durdurduğu saattir. Uyku ve dinlenmek için ideal bir süredir.

24.00: Deri hücrelerinin çalışmaya başladığı, rüya safhasının başladığı zamandır.

01.00: Vücudun kendini uyku moduna aldığı saattir.

02.00: Görme duygusunun, refleksin ve dikkat dağınıklığının arttığı saattir.

03.00:  Eğer uykuda değilseniz, melatonin hormonu çok fazla salgılanır. Depresif ve melankolik hissedebildiğiniz bir saattir. En çok intihar bu saatte görülür.

04.00: Stres hormonu çok fazla salgılandığı için eğer uykuya henüz dalmadıysanız enerjik hissedebileceğiniz bir saattir.

05.00: Erkeklik hormonunun en çok salgılandığı saattir. Gün içerisinde olduğunuzdan 6 kat fazla stresli olabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com