Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

YAĞ ERİTME ANTRENMANI

FITNESS

YAĞ ERİTME ANTRENMANI

-

 

Ekipman kullanmadan vücudunuzda biriken inatçı yağları terminatör gibi yok etmeye hazır mısınız?

1

EKİPMAN Yok
HEDEF Tüm Vücut
YAKILAN KALORİ 248*
ANTRENÖR David Jack, Actv8 Phoenix’in sahibi ve performans koçu
YARARI Sıkışık zamanlarda ve seyahat sırasında metabolizma canlandırır. Spor salonu ve ekipman bulunmayan yerlerde yapılabilir.
* 180 santimetre boyunda ve 80 kilogram bir erkek için

TALİMATLAR  Hareketleri hiç ara vermeden istediğiniz sırayla 50’şer tekrar yaparak gerçekleştirin. 50 tekrarın her birini bir seferde yapmanız gerekmiyor. 20 kez şınav çektikten sonra jumping jack yapabilir ardından yeniden 15 tekrarla şınav çekebilirsiniz. Tüm hareketleri bitirdikten sonra 1-2 dakika dinlenin. Ardından hareketleri tekrar edin. Toplamda üç set yapın. Her seti farklı bir egzersizle yapmaya başlayın.

2

Şınav

Yüz üstü yere uzanın. Ellerinizi omuz mesafenizden biraz daha geniş açın. Kollarınızı gergin bir şekilde uzatarak yukarı kalkın. Ardından vücudunuzu göğsünüz neredeyse yere değene kadar yere yaklaştırın. Bunu yapabildiğiniz kadar hızlı yapın.

3

Dağ Tırmanışı
Klasik şınav pozisyonunu alın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak yapabildiğiniz kadar göğsünüze yaklaştırın. Ayak parmaklarınız yere basmalı. Ardından hareketi sol ayağınızla tekrar edin. Bu şekilde bir döngü halinde hareketi yapmaya devam edin.

4

Crunch
Sırt üstü yere uzanın. Dizleriniz kırık olsun. Ayaklarınız ise yere basmalı. Ellerinizi başınızın altına koyun. Göğüs kafesinizi pelvisinize yaklaştırırken sadece başınızı ve omuzlarınızı kaldırın. Başlangıç pozisyonuna geri dönüp hareketi tekrarlayın.

5

Jumping Jack

Ayaklarınızı birbirine, kollarınızı ise gövdenize yapıştırarak dik bir şekilde ayakta durun. Ardından aynı anda kollarınızı başınıza doğru kaldırıp bacaklarınızı geniş açarak zıplayın. Duraklamadan başlangıç pozisyonuna geri dönün ve hareketi tekrarlayın.

7

Vücut Ağırlığıyla Squat

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açıp kollarınızı gergin bir şekilde önünüzde uzatın. Kalçanızı geriye doğru itin ve bacaklarınız yere paralel gelene kadar vücudunuzu yere yaklaştırın. Başlangıç pozisyonuna geri dönerek hareketi tekrarlayın.

 

FOTOĞRAFLAR: MEN’S HEALTH ARŞİVİ

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com