Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Yağ yakmak için 7 öneri

FITNESS

Yağ yakmak için 7 öneri

-

 

Yağlarınızdan kurtulmanız metabolizmanızı hızlandırmaktan geçiyor. İşte yağlardan kurtulmanın 7 yolu.

Nane Kondisyonu

Şekerli sporcu içecekleri maraton ortasında vazgeçilmez olabilir ancak hızlı bir 10K koşu sırasında ekstra karbonhidratlardan kaçının. Bunun yerine, suyunuza birkaç damla nane yağı dökün. Mohaghegh Ardabili Üniversitesine göre, oksijen kullanımını anında geliştirir ve vücudunuzun yakabileceği yağ oranını artırır. Pekin Üniversitesi Çin Tıbbı ise kokunun dahi tek başına yorgunluğu azaltacağını buldu.

Kemiklerinizi Bileyin

Daha güçlü bir iskelet, bir sonraki engelli koşu denemenizde başarısız olma ihtimalinizi azaltmakla kalmayıp yağ yakımınızı da destekleyecektir. Kanada’da yapılan bir çalışma, “kemik hormonu” osteokalsinin şekeri ve yağı metabolize etme şeklinizi iyileştirdiğini gösterdi. Squatlarınızı jumping lunge ve V-tuck gibi pliometrik egzersizlerle değiştirin.

Sıra Sizde

Kilo verme hedefleriniz spor salonunda yaşayıp ölmüyor. Mayo Clinic’in bir çalışmasında, adımlama ve kıpırdama gibi “egzersiz olmayan etkinliklerin” vücut şeklinizi ve boyutunu ciddi derecede etkilediği görüldü. Yemekten sonra kısa bir gezinti, metabolizmanız üzerinde başka zamanlarda yapacağınız uzun yürüyüşlerden daha fazla pozitif bir etkiye sahip. Kahve saatinizi de buna göre ayarlayın.

Filtreleyin

Karanlıktan sonra e-postalarınıza göz atmanın uykunuzu altüst edeceğini biliyoruz ancak bu metabolizmanız için de stresli bir durum. Northwestern Üniversitesinden bir araştırma, ekran ışığına maruz kalmayı karbonhidratları işleme kabiliyetinize zarar veren insülin direnciyle ilişkilendirdi. Ekranı kapatmanın bir seçenek olmadığı zamanlarda, gözlerinizi mavi ışıktan korumak için bir lütein takviyesi alın.

Tatlı Seçenek

Tüm vücut yağları eşit değildir. “Beyaz” yağ hücreleri kalorileri depolarken aktif “kahverengi” yağ hücreleri bunları yakmanıza yardımcı olur. Soğuk havalarda yapılan egzersizler kahverengi hücrelerinizin seviyelerini artırır. Ancak donmuş yolları adımlamak çekici gelmiyorsa, Granada Üniversitesinden bir araştırma melatonin zengini yiyecekler tüketmenin de benzer etki yarattığını gösteriyor. Bir avuç dolusu goji berry kapın.

Öğütülmüş Mucize

Sosyal medyanın en sevdiği yulaf ezmesi süslemelerinden en azından birinin yağ yakıcı faydaları olduğu bir gerçek. Metabolism dergisinden bir çalışma, tarçının yağ hücrelerinin kalori yakmasını tetikleyen düğmeyi açtığını gösteriyor. Çabalarınızın karşılığında daha fazla ödül elde etmek için antrenman sonrası shake’inize bir kaşık ekleyin.

Yatma Saati Belirleyin

Bildiklerinizi unutun: O sekiz saatlik uyku, gece yarısından sonra sınırlı fayda sağlıyor. Vücut, gece 11’de yağ ve karbonhidrat metabolizmasını kontrol eden hormonlarda ani bir artış deneyimliyor, tabii bu esnada uyuyor olduğunuz takdirde. Erken kalkanlardan kilolar uçup gider.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com