Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

YAMAHA MT-09: KARANLIK JAPON

ERKEK AKLI

YAMAHA MT-09: KARANLIK JAPON

-

 

Yamaha’nın “naked” sınıftaki güçlü modeli MT-09 yenilendi. Bazı teknolojik gelişmeler ve yeni far grubu dışında eskisinden pek farklı sayılmaz. Yine tam gaz eğlence. Yazı: Koray Muratoğlu

“Naked” motosikletlere pek sıcak bakmıyordum son yıllarda, iki yıl bu sınıfta bir motosiklet kullanmış olmama rağmen hem de. Sonra bir “enduro” macerası
başladı ve iyice kıskacına aldı beni. Yamaha MT-09’u da bu nedenle mesafeli karşıladım ilk etapta. Ta ki binip birkaç km yol yapana kadar. MT-09’u tek kelimeyle özetlemek gerekirse, eğlenceli. 850cc üç silindir 115 hp’lik blok, bu eğlencenin temel öğesi değil. Yani agresif güçlü halinden ziyade, sürüş keyfini hat safhaya çıkaran şasi dinamikleri ve geometrisini konuşmak gerekiyor.

Bindiğin gibi eline oturan yumuşak bir sürüş karakteri var. 179 kiloluk kuru ağırlığıyla son derece kolay kontrole imkân veriyor. Bir o kadar da dengeli, şehir içi sürüşte çok pratik. Trafikte otomobillerin arasından bisiklet kullanırcasına geçip gidiveriyorsunuz. Süspansiyon karakteri yumuşağa yakın, bu nedenle bozuk zeminde konforlu diyebilirim. Ancak ayarları sayesinde sıkıştırma ve geri tepmeyi kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Viraj kabiliyeti oldukça üst düzeyde, kısa şasisi sayesinde son derece dinamik, yatırıp kaldırırken sürücüsüne keyif ve güven duygusu veriyor.

Güç ise yüksek devirli kullandığınızda gerçekten etkileyici, hangi ara 180 km/s’e ulaştığınızı anlamıyorsunuz. 3-5 bin devir aralığında bir üst vitesle kullandığınızda ise çok dingin bir scooter gibi sürebiliyorsunuz. Gaz kolu genel olarak çabuk tepki veriyor ama dengeli. Üç farklı modla bunu da istediğiniz gibi
ayarlayabilirsiniz. Kademeli çekiş kontrol sistemi istenmeyen kontrol kayıplarını kıvamında devreye girerek engelliyor. Frenler çok etkileyici olmasa da memnun
edici. Selesi bir naked için iyi ama yine de kısa yolculuklara uygun, hele artçı için konfor problemi var. Eskisine göre 30 mm kısalmış şasi ve kaydırmalı debriyaj öne çıkan farklar. Bir diğer yeni teknoloji, debriyajsız vites değiştirme işini pek akıcı yapmıyor maalesef. Egzoz sesi hiç de ekstra susturucu takmaya gerek duyurmayacak kadar hoş, karaktere uygun. Tasarım olarak rakiplerine göre daha makul ve simetrik bana kalırsa. Çünkü bu sınıfta tasarımda aşırı agresifliğe kaçma eğilimi var. Yakıt tüketimine de değinmeden geçmeyelim; çok sert olmayan ama hızlı bir sürüşte 4,2 lt ortalama yakaladım. Bu sınıf için kötü denemez.

Sonuç: Yeni Yamaha MT-09 hafifliği, dengeli sürüşü, makul agresif tasarımıyla çok çekici bir makine. Ama asıl vurucu tarafı, son derece eğlenceli bir sürüş
vadediyor olması. Çok keyif aldım, bisiklet gibi kullanılabilir. Ama şeytana uyduracak kadar da güçlü!

MOTOR HACMİ: 847cc
MOTOR TİPİ: 3 silindir, sıvı-soğutmalı, 4-zamanlı, SOHC
GÜÇ: 115 HP (10.000 d/
TORK: 87.5NM (8500 d/d)
AĞIRLIK: 193 kg (dolu)
SELE YÜKSEKLİĞİ: 820 mm
DEPO KAPASİTESİ: 14 lt
ÖN FREN: Çift 298 mm ABS disk
ARKA FREN: Tek 245 mm ABS disk
LASTİK: Ön 120-70/17; Arka 180-70/17

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com