Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Yasal doping rehberi

FITNESS

Yasal doping rehberi

-

 

Fit bir vücuda giden serüveninizde kestirme yola sapmak bazı zamanlarda masum olabilir.

Derleyen: Uğur Mutlu

Sporun çirkin yüzü olan doping, olimpiyatlarda kendini göstermekten geri kalmıyor. Bildiğiniz üzere 2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda doping yaptığı tespit edilen 98 sporcu, 2016 Rio Olimpiyatları’ndan men edilerek oyunlara gölge düşürmüştü. Yasa dışı ilaçların kurumsallaşmış doğasını bir yana bırakırsak, spor dünyasından olmasanız dahi HGH (büyüme) ve testosteron gibi tüm güç verici hormonlardan faydalanabilmek için vücudunuzu bilmediğiniz sıvılarla doldurmanıza gerek yok. Özellikle de bunu yapmanın doğal yolları varken.

Sizin için hazırladığımız bu altı performans artırıcı taktikle daha geniş bir sırta, dağ misali yükselen bicepslere ve 6-packlere, kısacası hayalinizde ne varsa ona kestirme yoldan ulaşabilirsiniz.

Serbest ağırlıklar daha iyi

Kaldırdığınız tüm ağırlıklar makinaların kontrolündeyken umduğunuz vücuda ulaşmanız yıllarınızı alabilir. Makinalar birçok programda kendine yer bulsa da, konu HGH hormonunun yükselmesi ve kütle kazanmak olduğunda halterlere ve dambıllara itimat etmelisiniz. Yapılan araştırmalar barbell squat egzersizinin leg press’ten daha büyük bir anabolik yanıt yarattığını ortaya koyarken, daha çabuk kazanımlar için gerekli olan HGH hormonu ve testosteron salınımını da yüzde 180 oranında artırdığını söylüyor.

İğne deliği

Günümüzde testosteron takviyesi için kalçasına delik açtıran erkeklerin sayısı oldukça arttı. Ancak insanlar bu yöntemin yalnızca kısa vadeli kazanımların değil uzun vadeli risklerin habercisi olduğunu bilselerdi, istatistikler değişirdi.

İlaç kullananlar ilerleyen yıllarla birlikte düşük testosteron seviyesiyle yaşamaya mecburdur. Bunun nedeniyse endokrin sistemlerinin çökerek doğal bir biçimde testosteron üretememesidir.

Akıllı alışveriş yapmak

Alışveriş arabanızı sağlıklı yiyeceklerle doldurmak, ihtiyacını hissettiğiniz testosteronu satın almanızı sağlayarak soyunma odasında bahsi geçen tehlikeli işlerden uzak kalmanıza önayak olur. Sadece sağlıklı içeriğe sahip gıdaları tercih ederek cinsel performansınızı geliştirebilir, yaşlanmayı yavaşlatabilir ve kas kütlenizi artırabilirsiniz.

Sporcuların D vitami ihtiyacı

Bilhassa kış aylarında güneşin her zaman ortaya çıkmaması nedeniyle mahrum kaldığımız D vitamini, ihtiyacınız olan hormonları salgılamanızı artırır. Medical University of Graz tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yıl boyunca D vitamini takviyesi alan erkeklerin testosteron düzeyi tavan yapıyor. Bir bardak suyla D vitamini hapı yutarak kazanımlarınızı hızlandırabilirsiniz.

Espresso ve spor

Espresso makinasının dayanıklılık üzerindeki etkisi, eritroprotein (EPO) takviyelerinden daha fazladır. Avustralyalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre kahve içmek dayanma gücünüzü artırırken, yulafla birlikte tüketilen kafein ise glikojen yenilenmesini yüzde 66 oranında yükseltiyor. Kahve içmeye bir dakika ayırarak bir sonraki antrenmanınızı 3’te 2 oranında artırabilirsiniz.

Kettlebell swing

Kettlebell swing egzersizi, gerçek bir yağ yakımı mütehassısıdır. North Texas Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, 10 set kettlebell swing yapmanın hormon patlamasını tetiklediğini ortaya koydu. Ancak şu an testosterondan değil, östrojen hormonundan bahsediyoruz. Bu hormonun adını duymak genel olarak kadınsı şeyler çağrıştırsa da, yağ yakma konusunda bu denli maharetli bir hormon yok denilebilir. Potansiyelinizi açığa çıkarmak için bir kettlebell alın ve savurmaya başlayın.

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com