Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

YÜKSEK YOĞUNLUKLU İNTERVAL REHBERİ

FITNESS

YÜKSEK YOĞUNLUKLU İNTERVAL REHBERİ

-

 

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanları en etkili  şekilde yapmak için doğru teknikleri öğrenin. Burada bilim konuşuyor.

Yüksek yoğunluklu interval çalışmaların, süresi sabit olan kardiyo antrenmanlarından daha etkili olduğu araştırmalarla kanıtlandı. McMaster Üniversitesi araştırmacılarına göre, peş peşe tüm gücünüzle 30 saniyelik sprint koşular yaptığınızda kaslarınızın maksimum oksijen kullanma gücü, koşu bandında bir saatlik koşuya eşdeğer oluyor.
American Journal of Physiology dergisindeki bir araştırmaya göre ise, interval antrenmanlar sayesinde maksimum oksijen tüketiminiz (VO2 max), kardiyoya kıyasla yüzde 6 daha fazla artıyor. Bu değer sizin hızınızı, gücünüzü ve dayanıklılığınızı belirleyen çok önemli bir etken.
Ancak yavaş tempolu ve uzun süreli dayanıklılık çalışmalarının, yüksek yoğunluklu interval çalışmalara karşı bir üstünlüğü var: Yavaş çalışmalarda hata yapmak imkânsız. Ve yine bu son iki araştırmaya göre, yüksek yoğunluklu interval antrenmanlarını doğru tekniklerle yapmazsanız, vücudunuza yarardan çok zarar verebilir.

SÜREKLİ TEKRAR EDİN
Bu antrenman türünde yapılan en büyük hatalardan biri, intervalleri daha yoğun yapabilmek için sayısını düşürmektir. Uzun süreli periyotlar sizi zorlayabilir ama yalnızca bir veya iki sprint’ten sonra antrenmanı bırakmak, kasların çok az gelişmesine yol açar. Yüksek yoğunluklu intervallerin, otobüsün peşinden koşmaktan bir farkı olmasını istiyorsanız, Experimental Physiology dergisindeki şu bilgiyi birinci kural yapın: Antrenmanınızda kısa dinlenme periyotları olan yüksek tempolu pek çok egzersiz yer almalı.
Uzmanların 17 katılımcıyı iki gruba ayırdığı araştırmada, ilk grup aralarda dinlenerek çok sayıda kısa interval sprint koşuları yaptı. İkinci grup ise dört dakikalık tek bir interval yaptı. Bu şekilde altı haftalık bir program tamamladılar. İlk gruptaki kişilerde, dayanıklılığı artırdığı bilinen proteinlerin seviyesinde önemli bir yükseliş oldu ve ikinci grubun çok üstüne çıktı. Araştırmayı yazan Martin Gibala, bu sonucu şöyle açıklıyor: “Düzenli olarak kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız, peş peşe yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapmanın bariz bir avantajı olduğunu ortaya çıkardık.”

AZI KARAR, ÇOĞU ZARAR
Antrenmanın etkili olması için yaptığınız intervallerin sayısı hayati önem taşıyor. Öte yandan, bir haftada yaptığınız antrenmanların sayısı da bir o kadar önemli. Çoğunuz bir saatlik koşudan sonra, ertesi gün spora ara vermek isteyebilir. Ancak 15 dakikalık yüksek yoğunluklu interval antrenmandan sonra, ertesi gün de çalışmak isteyeceğinizi garanti ediyoruz. En azından, bunu kesinlikle yapmanızı tavsiye ediyoruz.
Tabii çoğu şey gibi bunun da fazlası zarar. PLOS One’da yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, bu antrenman türüne takılıp kalmak fitness alanında gelişmenizi yavaşlatabiliyor. Norveç Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Fakültesi’nden araştırmacılarının yaptığı bir çalışmada, katılımcılardan 3 ila 8 hafta boyunca 24 tane yüksek yoğunluklu interval antrenman yapmaları istendi. Böylece katılımcılar haftada veya her gün üç kez egzersiz yaptılar. Bazen aynı gün içinde iki kez yaptıkları da oldu.
Sonuçlar oldukça çarpıcı çıktı. Haftada üç kez bu antrenmanı yapan gönüllülerin dayanıklılık performansı yüzde 11 arttı. Her gün yapanlarda ise hiçbir ilerleme gözlenmedi. Hatta bazılarında dayanıklılık performansı düştü. Yani her gün yapmak fazla yorucu oluyor ve ortaya çıkan bitkinlik fiziksel gelişimi baltalıyor.
Siz de kardiyo antrenmanlarından en çok faydayı görmek istiyorsanız, minimum sürede maksimum kazanç sağlayacak interval antrenmanlarını yapın. Sadece şunu unutmayın: Yüksek tempolu, tüm gücünüzle yapacağınız egzersizleri kısa dinlenme aralarıyla yapın. Haftada en fazla üç gün!

En Etkili İnterval Çalışma
Bisikletle yapacağınız yüksek yoğunluklu interval egzersiz, yavaş hızda ve uzun süre sürmenin size sağlayacağı tüm faydaları içeriyor. Maksimum kalp atış hızınızın yüzde 75’iyle yapacağınız kısa süreli yoğun bir tempo, metabolizmanızı hızlandıracak, dinlenirken daha fazla yağ yakacaksınız ve kas kütleniz daha hızlı artacak. Haydi, aşağıdaki örnek programa hemen başlayın.

Yüksek Yoğunluklu Bisiklet İntervali
1 / Isınmak için, düşük dirençte ve 70-80 nabızda 3 dakika pedal çevirin.
2 / 3’üncü dakikaya geldiğinizde nabzınızı 90’ın üzerine yükseltin.
3 / Her 30 saniyede direnci bir seviye yükseltin ve nabzınızı 90’ın üzerinde tutun.
4 / Nabzınızı 90’ın üstünde tutamayacak hale gelene kadar devam edin.
5 / Ardından 3 dakika boyunca toparlanma evresine geçin ve sizin için belirlenen set sayısını uygulayın (Başlangıç: 1 set, Gelişmiş: 3 set).

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com