Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Yüzmenin 5 antrenman faydası

FITNESS

Yüzmenin 5 antrenman faydası

-

 

Her hafta 1 kilometre yüzün; kazanımlarınızın keyfini karada çıkarın.

Antrenman konusunda en büyük günahlardan birini açıklamamızı ister misiniz? Hayır, yarım bıraktığınız o tekrarlardan bahsetmiyoruz. Havuzu ihmal etmenizden söz ediyoruz.

Olimpiyat Oyunları’nı her izlediğinizde, yüzücülerin kusursuz fiziğine bakıp, havuzda verdikleri mücadeleye hayran kalmıyor musunuz? Bu insanlar boş yere bu kadar büyüleyici değiller. Çünkü yüzmenin insan vücuduna gerçekten de kattığı çok fazla şey var: Kas inşası sağlıyor, yağ yakıyor, metabolizmanızı ateşliyor ve tüm vücudunuzu dönüştürüyor. 

Siz de yüzmeden faydalanmak ve antrenmanlarınıza boyut katmak istemez misiniz? O halde her hafta bir kere havuza atlayın, yüzün ve 1 km’de kendinizi zorlayın.

Şimdi meseleyi biraz daha detaylı ele alalım. Yüzmeden antrenmanlarınız nasıl faydalanacak?

Sakatlıkları önler

Yüzme sırasında tüm vücudunuz istikrarlı bir şekilde çalıştığı için, sakatlık derdi olmadan kuvvetinizi arttırabilirsiniz. Dahası, yüzme sayesinde ihmal ettiğiniz kaslarınız da çalışmış olacak. Bu sayede de antrenmanlarda sakatlanma riskiniz azalacak.

Kas dengesizliğini giderir

Profesyonel bir yüzücüyü antrenman yaparken izleyin. Üst gövde ve alt gövde kuvvetinin özdeş olduğunu göreceksiniz. Bu denge tesadüf falan değil. Eğer üçgen bir vücuda kavuşmak istiyorsanız, siz de yüzmeden faydalanabilirsiniz.

Kalori yaktırır

Kalori yakmanın en iyi yolunun koşmaktan geçtiğini mi düşünüyorsunuz? Ayakkabılarınızı çıkarın ve suya atlayın. Medicine and Sports in Science and Exercise’a göre, yüzmek, koşmaktan daha fazla kalori yakıyor. Havuzda 40 dakikalık bir yüzme, size 1000 kaloriden fazlasını yaktırır.

Güçlü kaslar

Zıplayışlarınız ne kadar etkileyici? Eğer gerçekten patlayıcı güç peşindeyseniz, havuzda daha fazla zaman geçirmelisiniz. Yüzmek, sadece 6-packlerinizin belirginleşmesini sağlamayacak, suyun yoğunluğu sayesinde kaslarınızın çok daha hızlı gelişmesine yardımcı olacak. Bu etkinin ise interval antrenmanlardan daha etkili olacağını ekleyelim.

Stresten arındırır

Patronun nefesini sürekli ensenizde hissedenlerden misiniz? Rakamlar arasında boğulup kaldınız mı? Eğer zihninizi boşaltmak ve bir nebze rahatlamak istiyorsanız, yüzmek tam da sizin ihtiyacınız olan şey. Araştırmalar, yüzme sayesinde anksiyete ve stresle mücadelenin yogadan bile daha etkili olduğunu gösteriyor. Stressiz bir yaşamın genel olarak hayat kalitesini yükselteceği, dolayısıyla da antrenman verimliliğini arttıracağı da su götürmez bir gerçek.

Yüzme sırasında performansı iyileştirecek ve kas gelişimi için yardımcı ürünler;  

 

 

Supplementler.com Whey Protein 2000 Gr

Scitec Creatine Monohydrate 500 Gr

Nature’s Supreme Vitamin C + Zinc 20 Efervesan Tablet

 

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com