Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

ZİRVE İÇİN SAVAŞ! UTKU TUNCER RÖPORTAJI

FITNESS

ZİRVE İÇİN SAVAŞ! UTKU TUNCER RÖPORTAJI

-

 

CrossFit’in ülkemizdeki açık ara en başarılı ismi, kendini uluslararası alanda da ispatlamak ve finallerde yarışan ilk Türk olmak istiyor.

1On yılların spor dünyasında en hızlı çıkış yapan branşlarından biri olan CrossFit’e Türkiye’de gönül verenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu CrossFit tutkunlarının arasında yer alan bir
isim, hem yurtiçinde elde ettiği başarılarla hem de uluslararası yarışmalarda gösterdiği performansla öne çıkıyor: Utku Tuncer. İki buçuk yıldır CrossFit ile uğraşan Utku Tuncer, sporcu geçmişinin de yardımıyla CrossFit’te basamakları en hızlı tırmanan isim oldu. Önce İstanbul’daki CrossFit box’larının açtığı özel yarışmalarda birincilikler elde etti. Daha sonra birçok uluslararası özel yarışmada ve bölgesel oyunda boy göstererek kendini ispatladı. Reebok’un iki yıldır düzenlediği Battle of Bosphorus’ta da zirveyi kimseye bırakmadı. En son CrossFit Games Meridian Regional yarışmalarında 22’nci olan Utku’yla tabii ki üyesi olduğu ve hayatının büyük bölümünü geçirdiği CrossFit Antrum’da buluştuk. Utku sadece iki buçuk yıldır CrossFit’le ilgilense de, sporcu geçmişi bundan çok daha eskiye dayanıyor. Eğitimini de spor yöneticiliği alanında yapan Utku’nun CrossFit’e başlama hikayesi, kendisini atletik açıdan bir boşlukta hissetmesiyle doğmuş: “Marmara Üniversitesi Spor Yöneticiliği 2008 mezunuyum. 2007 yılında MAC’te işe girdim. 2014 yılına dek burada çalıştım ve özel dersler verdim. Bu süreçte CrossFit yapmıyordum, daha çok fitness ile ilgileniyordum. Aynı zamanda Enka Spor Kulübü’nde ve milli takımda sutopu oynuyordum. 20 sene boyunca sutopu oynadım. Bu süreçte hem sutopu, hem de fitness antrenmanlarını birlikte götürüyordum. 2012 yılında sutopunu bıraktım ve kendimi atletizm açısından boşlukta hissettim. Bir spor daha yapmam gerekiyordu. Sonra internette CrossFit videolarına rastladım ve yarışmaları çok hoşuma gitti. Sutopundan sonra atletik kariyerime bu sporda devam edebileceğimi düşündüm. Ardından CrossFit’i öğrenip antrenmanlarını yapmaya başladım. Kendimi test ettim ve yarışmalara hazırlandım. Sporcu olarak daha önceleri de dolu tribünlere oynadığım için, yarışmalarda panik yapmıyorum ve psikolojik olarak güçlü kalabiliyorum.”

Psikolojik olarak güçlü kalmanın ilk şartı kendine güvenmektir. Utku’nun da bu konuda pek bir sorunu yok gibi. CrossFit’e başladıktan sadece iki buçuk ay sonra bu yarışmalara nasıl katılabileceğini araştırmaya başlamış olması da sürpriz değil: “Zaten ilk başta CrossFit Games yarışlarını izleyerek bu sporu yapmaya karar vermiştim. Sonra bu yarışmalara nasıl katılabileceğimi araştırdım ve CrossFit Open yarışması olduğunu gördüm. CrossFit oyunlarının ilk elemesine girdim. Yarışmaya katılabilmek için ilk 48’e girmem gerekiyordu ama 68’inci oldum. Buna rağmen iki aylık bir süreçte çok fazla geliştiğimi fark ettim. Biraz daha yüklenirsem bu işi yapabileceğimi düşündüm. Sıradaki hedefimi 2014 yılında CrossFit Games’te yarı finallere kalmak olarak belirledim. Bir sene boyunca yarışmaya hazırlandım. 2014 yılında Asia Regionals’da yarı finallere kaldım ve orada 8’inci oldum.”

Utku’nun 8’inci olduğu bu elemelerden sonra CrossFit Regionals’da bir değişikliğe gidildi ve Afrika ile Avrupa ortak bir bölgeye dahil edilerek, CrossFit Meridian bölgesi kuruldu. Yüzlerce elit
atletin katıldığı yarışmada finallere kalmak için Afrika bölgesinde ilk 10’a girmesi gereken Utku, bunu başararak 4200 atlet arasında 5’inci oldu. Daha sonra Afrika bölgesinde ilk 10’a giren atletlerle Avrupa bölgesinin en iyi 30 atleti, finallere katılmak için mücadele etti ve Utku bu yarışmada 22’nci oldu. Utku bu son katıldığı yarışmada ilk 15’i hedeflemiş olsa da, hedefe çok da uzak olmadığını ve eksiklerini gördüğü için mutlu: “2014 yılındaki Asia Regionals’ta zayıflıklarımı görme şansım pek olmamıştı, çünkü katılım sayısı daha azdı. Bu sene katılım daha yoğundu ve çok iyi atletler vardı. Kuvvet anlamında iyi olsam da, dayanıklılık konusunda biraz zorlandım. 30 dakikalık antrenmanları daha fazla yapmaya ihtiyaç duyduğumu anladım. Dolayısıyla bir dahaki sene için bu eksikliklerimin üzerine gidip, daha verimli bir şekilde hazırlanmaya karar verdim.”

Sayfalar: 1 2 3

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com