Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

ZİRVEDE KORKUYA YER YOK: ATAKAN ARSLAN RÖPORTAJI

FITNESS

ZİRVEDE KORKUYA YER YOK: ATAKAN ARSLAN RÖPORTAJI

-

 

Yeteneğini sonsuz azim ve çalışma hırsıyla birleştiren Atakan Arslan, dövüş dünyasında gözünü en tepeye dikti.

1Bazı sporcuların kendi branşlarında doğuştan yetenekli oldukları söylenir. Bu adamlar çok çalışkan ve azimli olmasa bile bu doğuştan yetenekleriyle belli noktalara gelebilirler. Ama bir de bu
doğal yeteneklerine azim ve çalışmayı eklerlerse kendi dallarında en iyilerden biri olarak tarihe geçerler. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli dövüş sporcularından biri olan Atakan Arslan da ikincisini yapmaya çalışıyor.

Basketbolla başladığı spor hayatında biraz daha “kalınlaşmak” için bir spor salonuna yazılan ve o salonda verilen kickboks derslerine katılan Arslan, bundan kısa bir süre sonra kendini Türkiye Şampiyonu olarak buldu. Bundan sonrasındaysa otoritelerin kendisini bu yeteneği dolayısıyla keşfetmesiyle her geçen gün biraz daha ileriye gitti ve bu tarihten itibaren ülkesini Kickboks ve Muay
Thai Milli Takımlarında temsil etmeye başladı. İlk yılları olmasına rağmen hem Muay Thai hem de kickboksta ulusal ve uluslararası birçok başarı kazandı. Dünya çapında bir isim olacağını ise
2011’de IFMA Muay Thai Dünya Şampiyonu olarak gösterdi. Atakan bu başarıyı kazanan ilk Türk olarak tarihe geçti. Bundan sadece iki yıl sonra, 2013’te kazandığı ikinci Muay Thai şampiyonluğuysa onu başka bir noktaya getirdi: “2013 sonunda WMC dünya şampiyonluk maçım vardı. O zamanın şampiyonu Nieky Holzken’den kemeri almak istiyordum. O yüzden o zamanki Glory teklifini kabul etmedim. Çünkü kemeri almak benim için önemli bir şeydi. Glory’e katılmak için tecrübe gerekiyordu ve ben de erken davranmak istemedim. Daha sonra 13 Aralık 2013’te WMC kemer maçım vardı. Ancak maça çıkmadan yedi gün önce kolum kırıldı. Maç iptal olacaktı. Ben de maça çıkabilmek için doktor doktor gezmeye başladım. Bütün doktorlar ‘Bu maça çıkamazsın’ dedi. Bütün hayallerim suya düştü. Keza ben o maça da Tayland’da hazırlanmıştım ve Tayland’dan maç için gelmiştim. En son Antalya’da bir doktorla tanıştım. Kendisi profesördü ve mikro cerrahtı. Kemiğimin içine platin takarak maç yapmamı sağlayabileceğini söyledi. Pek tavsiye edilen bir şey değildi ama maçı kaçırmamam şartsa yapabileceğini söyledi.

Ben de ameliyat olmayı kabul ettim. Sponsorlar sağ olsunlar, her şeyimizi karşıladılar. Kolum kırılmıştı ve ikiye ayrılmıştı. Doktor da kemiğin içinden iliğini çıkartıp, bileğimden dirseğime kadar platin yerleştirdi. Platini bileğimden ve dirseğimden vidaladı. Maça çıktım. Maçın üçüncü round’da nakavt ile kazandım.”

Sayfalar: 1 2 3 4

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com