Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

ZİRVEYE UZANAN YOL

FITNESS

ZİRVEYE UZANAN YOL

-

 

Antrenör Emre Kurubaş, WBFF Atlantic City yarışmasında podyuma çıkmaya ve Türkiye adına bir ilki gerçekleştirmeye hazır.

11985 yılında doğan Emre Kurubaş,  27 yaşına kadar amatör ve profesyonel olarak futbol oynadı. Arka arkaya yaşadığı sakatlıklar onu futboldan koparsa da spordan hiç vazgeçmedi. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Öğretmenlik Bölümü’nü bitirdikten sonra fitness eğitmenliğine başladı. Şimdilerde WTF isimli stüdyosunda öğrencilerine hem antrenman hem de beslenme programları için danışmanlık yapıyor. Ayrıca WTF Personal Coaching bünyesinde olan WTF Transformation Camp projesi ile Türkiye’de bir ilke imza attı. Tayland’da 10 günlük dönüşüm kampları organize eden çalıştırıcı, öğrencilerinin bu sayede hedeflerine daha hızlı ulaşmasını sağlıyor.

Tabii bu adamın kendi hedefleri de var. Bunlardan ilkini, bu yıl 31 Mayıs’ta WBFF London Fitness Model yarışmasına katılarak gerçekleştiren Kurubaş, şimdilerde ise 5 Aralık’ta Atlantic City’de gerçekleşecek olan WBFF Atlantic City yarışmasına, B-Active ana sponsorluğunda hazırlanıyor. Eski Mr. Olimpia Paul Dillett’in kurucusu olduğu WBFF organizasyonunun diğer federasyonlardan bir farkı var: Vücut ve kas diziliminin yanı sıra, styling, posing gibi kriterler de içeriyor. Kurubaş yarışta onu neyin beklediğini ve hedeflerini şöyle anlatıyor: “Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, podyuma çıktığınızda birkaç dakika içinde kaslarınızı en iyi şekilde gösterecek duruşu sergilemenizdir. Bu duruşa yaşam tarzınızı ve stilinizi de katmalısınız. Bu yarışmaya girmemin amacı,
Türkiye’de Pro Card alan ilk profesyonel fitness modeli statüsü kazanmak. Ayrıca yurtdışındaki fitness modeli kavramını Türkiye’de de yaygınlaştırıp, insanlara online coaching hizmeti vererek faydalı olmak istiyorum.” Kurubaş bu elit platformda boy göstermeye karar verirken, hem sınırlarını görmek hem de kendini mesleki açıdan geliştirmek istemiş: “Sektörde sağlam
bir yer edinmek ve öğrencilerimize en iyi şekilde bilgiyi aktarmak adına önce kendimden yola çıktım. Bana ait olan vücudu nasıl kusursuz hale getirebileceğimi görmek istedim. Gerek teoride
gerekse pratikte bu aşamaları uygulayarak deneyimledim. WTF Transformation Camp dönüşü, hem arkadaşım hem de yarışma antrenörüm olan Yağız Buğra Özcan ile sohbet ederken, bana
WBFF London yarışmasından bahsetti. Sonrasında bu önemli arenada ilk maceramızı gerçekleştirdik.”

Sayfalar: 1 2 3

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com